Вести
Мицов и Србљак обезбедија влез на главен турнир во Добој, БиХ  15-05-2018
Македонските тенисери оваа недела настапуваат на ИТФ Фјучерс турнирот Босна и Херцеговина Ф1, Добој Опен 2018, кој се одржува во Добој, Босна и Херцеговина.

Од македонските тенисери Бесир Дургути, Стефан Мицов и Горазд Србљак кои настапуваа на квалификациите, влез во главен турнир обезбеди ја Мицов и Србљак.

На главниот турнир покрај Мицов и Србљак ќе настапува и Томислав Јотовски кој директно се пласира на главен турнир и со неговиот ранг е поставен за 3 носител на турнирот.

Резултати кои ги постигнаа македонските тенисери на квалификациониот турнир:

3 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     6-4 6-2     andrea PICCHIONE (ITA)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-2 6-0     Luka MARKOVIC (SRB)

 

2 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     6-2 6-4     Mile MATIC (CRO)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-1 6-3     Bogdan BAJIC (SRB)


1 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     7-5 5-2 Retired    Pietro SCHIAVETTI (ITA)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-3 6-3     Iori YOSHIDA (JPN)

Valentin VANTA (ROU)     6-3 6-4     Besir DURGUTI (MKD) [8]

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup