Вести
Обрад Марковски запрен во 1/4 финале на итф до 18 МОНТЕНЕГРО ОПЕН  15-05-2017
Обрад Марковски  продолжува со настап на ИТФ јуниорскиот турнир до 18 години, МОНТЕНЕГРО ОПЕН 2017, кој се одржува во Улцињ, Црна Гора.

Обрад Марковски денес игра во 1/4 финале игра против 6 носител на турнирот Harry BUTLER (GBR) [6].

1/4 финале 17.05.2017
Harry BUTLER (GBR) [6]     5-7 6-2 7-6(0)     Obrad MARKOVSKI (MKD)

2 коло главен турнир
Obrad MARKOVSKI (MKD) 7-5 3-6 6-1 Amaury DE BEER (MRI) [2]

1 коло двојки
Mihailo POPOVIC (SRB) / Bodin ZARKOVIC (SRB) [3]     2-6 6-3 [10-3]     Mihail KUSESKI (MKD) / Obrad MARKOVSKI (MKD)
Tamara MALESEVIC (SRB) / Lana SIPEK (CRO)     6-2 6-0     Marija ELENOVA (MKD) / Teodora MICEVA (MKD)
1 коло главен турнир

Andrija PAVLOVIC (SRB)     6-4 7-5     Mihail KUSESKI (MKD)
Obrad MARKOVSKI (MKD)     6-3 6-4     Viktor JOVIC (SRB)

Покрај Михаил и Обрад на овој турнир учествуваа и останати тенисери на квалификациониот турнир и ги постигнаа следните резултати:

3 коло квалификации

Oleksandr OVCHARENKO (UKR)     6-3 6-1     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)
Jelena KOVAC (SRB)     6-2 6-3     Viktorija VESELINOVA (MKD)


2 коло квалификации

Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     6-2 6-0     Tin DIZDAREVIC (CRO) [8]
Jelena KOVAC (SRB)     6-3 6-4     Marija ELENOVA (MKD) [1]

Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-4 6-2     Urska VELEC (SLO) [8]

Maja MAKORIC (SLO) [6]     6-1 6-1     Teodora MICEVA (MKD)

Anaelle LECLERCQ (FRA) [4]     6-3 6-1     Teona VELKOSKA (MKD)

Vittoria PASTORINO (ITA)     1-6 6-4 7-6(2)     Jana TANEVSKA (MKD

1 коло квалификации

Tin KRSTULOVIC (SLO)     6-1 6-4     Hristo PLASESKI (MKD)

Mladen NOVOVIC (MNE)     3-6 7-6(5) 7-5     Stefan CHALOVSKI (MKD)

Stefan DRAGOVIC (MNE) [2]     6-4 6-1     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Simone CACCIAPUOTI (ITA)     7-5 6-1     Luka Ljuben ANDONOV (MKD)

Luka STOJANOVIC (SRB) [7]     6-3 6-1     Prohor CAMUROVSKI (MKD)

Stipan MADZAR (CRO) [3]     6-4 6-2     Mario GESHTAKOVSKI (MKD)

Andreja PETROVIC (NOR)     6-0 2-6 6-3     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Oleksandr OVCHARENKO (UKR)     6-2 6-2     Ensar PEPIC (MKD)

Gjorgji JANKULOVSKI (MKD)     6-2 6-2     Andrija JOKOVIC (MNE)
Marija ELENOVA (MKD) [1]     BYE   

Viktorija VESELINOVA (MKD)     6-0 6-0     Masa PEROVIC (BIH)

Teodora MICEVA (MKD)     6-2 6-4     Ana RADOVIC (MNE)

Sara ZALUKAR (CRO)     6-2 6-0     Martina GESHTAKOVSKA (MKD)

Teona VELKOSKA (MKD)     6-3 6-2     Andrea CETKOVIC (MNE)

Jana TANEVSKA (MKD)     6-1 7-5     Iuliia ASANOVA (RUS) [7]

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup