Вести
Јотовски се пласира во 1/2 финале во Добој, БиХ  26-05-2017
Најдобро рангираниот македонски тенисер Томислав Јотовски (828 на АТП) оваа недела настапува на ИТФ Фјучерс турнирот вреден 15.000УСД, во Добој, Босна и Херцеговина.
Tomislav JOTOVSKI  денес победи во 1/4 финале против првиот носител на турнирот Ljubomir CELEBIC  (441 на АТП) со резултат 6-2, 6-2.

 Утре Томи ира во 1/2 финале каде треба да игра со победникот од натпреварот Fabrizio ORNAGO (ITA) [4] или Elmar EJUPOVIC (GER) [8]  кој се игра во моментов.
1/2 финале 27.05.2017
Tomislav JOTOVSKI (MKD)-Fabrizio ORNAGO (ITA) [4] или Elmar EJUPOVIC (GER) [8]

¼ финале денес 26.05.2017

Tomislav JOTOVSKI (MKD)     6-2 6-2     Ljubomir CELEBIC (MNE) [1]


На овој турнир покрај Јотовски настапуваа и Gorazd SRBLJAK(1241 на АТП) и Stefan MICOV (2059 на АТП) кој преку квалификациите се пласира на главниот турнир.

Комплетни резултати кои ги постигнаа македонските тенисери на овој турнир:

2 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD)     6-2 7-6(4)     Lucas GOMEZ (MEX) [7]

1 коло

Tomislav JOTOVSKI (MKD)     6-4 6-2     Mislav BOSNJAK (AUS)

 Ioannis STERGIOU (GRE)     6-3 6-4     Gorazd SRBLJAK (MKD)
Shunsuke WAKITA (JPN)     7-5 6-2     Stefan MICOV (MKD)

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup