Вести
Лина стартуваше со победа на 25000УСД во Швајцарија  18-04-2017
 


Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела настапува на ИТФ фјучерс турнир вреден 25,000 УСД, во Чиасо, Швајцарија.

Лина е поставена за 4 носителка на турнирот, а во 1 коло ја победи, нејзе добро позната противничка, Кристина Дину од Романија со резултат 6-3,6-0.
сега во меѓусебниот дуел се изадначени 2-2


1 коло 19.04.2017 година
GJORCHESKA, Lina 6-3, 6-0  DINU, Cristina

 
vs
 
2 Record* 1
24 (18 Jan 1993)  Age 22 (03 Aug 1994) 
Bucharest, Romania  Birth Place  
Bucharest, Romania  Residence  
Right Handed (Double Handed Backhand)  Plays Unknown 
Year Tournament Nation Surface Round Winner Score
2016 $50,000 Istanbul TUR Hard QF GJORCHESKA 6-1 3-6 4-6
2015 $25,000 Galati ROU Clay SF DINU 3-6 6-0 6-0
2015 $10,000 Antalya TUR Clay QF DINU 6-7(3) 6-4 12-10
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup