Вести
Берк и Јана победници во сингл, а Берк, Марко Симона и Ива победници во двојки -Тенниспарк Опен 2019- ТЕ до 16  10-06-2019

 
Во периодот од 10.06. до 15.06.2019 година, на терените на Тенискиот клуб Тенниспарк Скопје-Скопје се одржа Тенис Европа турнир за јуниори и јуниорки до 16 години.

На турнирт учествуваа 44 јуниори + 32 јуниорки=76 тенисери од  18 држави: Русија, Косово, Турција, Швајцарија, Србија, Словачка, Австрија, Босна и Херцеговина, Унгарија, Бугарија, Словенија, Грција, Полска, Црна Гора, Германија, Романија, Шведска и Македонија.

На турнирот првите носители беа со ранг:

1.     Јуниори: Никола Зекиќ (СРБ) -111 на Тенис Европа до 16 години, а најдобро рангиран од македонските тенисери кои е посртавен и за 2 носител на турнирот е Берк Бугариќ- 112 на Тенис Европа до 16 години

2.     Јуниорки: Јана Стојанова (МКД) -108 на Тенис Европа ранг листата до 14 години

Турнирот беше 3 категорија и сe играат натпревари во поединечна конкуренција и конкуренција на двојки.

Комплетни резултати од турнирот:

ЈУНИОРИ

ЖРЕБ 64

ЈУНИОРКИ

ЖРЕБ 32

 

финале

Berk BUGARIKJ [2, WC] – Jan DIMITRIJEVIC [3] – 6-4, 6-3

 

½  финале

Jana STOJANOVA [1] - Emilija ZDRAVKOVIC [2, WC]  7-6(2), 6-1

 

½  финале

Jan DIMITRIJEVIC [3] – Nikola ZEKIC [1] –   6-3, 6-1

Berk BUGARIKJ [2, WC] – Peter DRAGAR [4, WC]     6-1, 6-0

½  финале

Jana STOJANOVA [1] - Anja STANKOVIC [6] –  4-6, 6-2, 6-2

Emilija ZDRAVKOVIC [2, WC]   Mirjana JOVANOVIC  -    6-2,6-1

¼ финале

Nikola ZEKIC [1] –Martin DESPODOV [11] –   7-5, 6-0

Jan DIMITRIJEVIC [3] –Kilian NUCK               6-0, 6-2

Peter DRAGAR [4, WC]     Haris SAHMAN [7, WC]   6-0, 6-2

Berk BUGARIKJ [2, WC] – Stefan SKOBELEV [9] –   6-2, 6-2

¼ финале

Jana STOJANOVA [1] - Neda MILENKOVIC [8]  6-2, 6-0

Anja STANKOVIC [6] – Arina BULATOVA [4] -   6-3, 6-3

Mirjana JOVANOVIC  - Iva KUZMANOSKA [3, WC] – 3-6, 7-5, 6-3

  Emilija ZDRAVKOVIC [2, WC]  Iva DANEVA [7] -  6-2, 6-4

3 коло

Nikola ZEKIC [1] –Drinor SHAMOLLI [13]   6-0, 6-0

Martin DESPODOV [11] – Anastasios TSELEPIS –6-1, 6-0

Jan DIMITRIJEVIC [3] – Veljko CVETKOVIC [16] –6-0, 6-1

Kilian NUCKPatryk PALYSZKO 7-5, 6-7(5), 6-3

Haris SAHMAN [7, WC] – Fresk SYLHASI –  6-0, 6-1

Peter DRAGAR [4, WC] –  Aleksa MISIC [14] –   6-1, 6-2

Stefan SKOBELEV [9] –Dimitris PALIOURAS [8] –  7-6(2), 6-2

Berk BUGARIKJ [2, WC] -Jaka TOMAZIN -  6-1, 6-0

2 коло

Jana STOJANOVA [1] - Anastasija STOILJKOVIC –  6-1, 6-3

Neda MILENKOVIC [8] –  Nina MARINKOVIKJ [WC]  -   6-2, 6-3

Arina BULATOVA [4] - Jovana NIKOLIC-  6-3, 6-4

Anja STANKOVIC [6] - Mina MILOSAVLJEVIC-       6-2, 6-0

 Mirjana JOVANOVIC  - Simona ANGELOVA    7-5, 7-5

Iva KUZMANOSKA [3, WC] –Olga SOROCHKINA-  4-6, 6-4, 6-1

Iva DANEVA [7] -  Natalija NIKOLIC-   6-4, 6-4

Emilija ZDRAVKOVIC [2, WC]  Elena IVANOVIC  -  6-2, 6-2

2 коло

Nikola ZEKIC [1] –Ferdi TANGAL- 6-0, 6-2

Drinor SHAMOLLI [13] – Luka SIMIC [WC] – 6-2, 6-1

Martin DESPODOV [11] – Kiran KLAESI –6-2, 6-1

Anastasios TSELEPIS –Marko STOILKOVSKI [5] –6-4, 6-2

Jan DIMITRIJEVIC [3] – Alexander GLOMB 6-0, 6-2

Veljko CVETKOVIC [16] –Martin VLADEVSKI – 6-0, 6-0

Patryk PALYSZKONikolaos SFYRAKIS [10] –  6-2, 6-3

 Kilian NUCKEmil DAPCEVIC [6] – 6-4 рет

Haris SAHMAN [7, WC] –Andrej RADOJICIC  6-2, 7-5

Fresk SYLHASI –Achilefs Rafail KOUSARIDIS [12]- 3-6, 7-6(5), 6-0

Aleksa MISIC [14] –Boris MRKEV  - 6-1, 6-2

Peter DRAGAR [4, WC] –Yan MATSCHI   6-1, 6-2

Dimitris PALIOURAS [8] – Darko KOLEVSKI – 6-0, 6-3

Stefan SKOBELEV [9] –Vladimir KRAVEC-   6-1, 6-0

Jaka TOMAZIN - Grigorii FIRSIN [15] –  6-2, 1-6, 3-1 рет

Berk BUGARIKJ [2, WC] -Erik SCHIESSL   - 7-5, 6-2

1 коло

Jana STOJANOVA [1] - Ceylin IPEK  6-1, 6-0

Anastasija STOILJKOVIC -Katerina ZAFIROPOULOU [WC] 2-6, 7-5, 6-1

Nina MARINKOVIKJ [WC]  - Forta MORINA [WC]  6-1, 6-4

Neda MILENKOVIC [8] - Ekaterina BURENINA [WC] – 6-0, 6-3

Arina BULATOVA [4] - Eleni LAZARIDOU 7-5, 7-6(8)

Jovana NIKOLIC- Srna KOCHISHKI  - 6-0, 6-2

Mina MILOSAVLJEVIC- Tina SLAMKOVA  -   6-3, 6-1

Anja STANKOVIC [6] Ana Mihaela GAVRILESCU –  6-3, 6-3

Mirjana JOVANOVIC  - Vesa GJINAJ [5] -  6-3, 6-3

Simona ANGELOVA  - Tatiana Elena GITOPOULOU  7-5, 6-2

Olga SOROCHKINA- Sara MILOSAVLJEVIC -  6-4, 6-3

Iva KUZMANOSKA [3, WC] -Tsveta RADEVA 6-4, 4-6, 6-1

Iva DANEVA [7] -  Melliz PETKOVA MUSTAFA  6-4, 6-0

Natalija NIKOLIC- Varvara DEGTIAREVA -  6-3, 5-7, 6-3

Elena IVANOVIC  - Slobodanka LOZANOVSKA  - 6-0, 6-3

Emilija ZDRAVKOVIC [2, WC] - Anna NOVRATIDOU – 6-1, 6-0

 

1 коло

Nikola ZEKIC [1] – слободен

Ferdi TANGAL- Eldin HUSEINOVIC – 6-0, 3-6, 6-3

Luka SIMIC [WC] – слободен

Drinor SHAMOLLI [13] – слободен

Martin DESPODOV [11] – слободен

Kiran KLAESI –Borjan GJUKOVIC – 6-0, 6-3

Anastasios TSELEPIS -Strahinja CEJOVIC  6-2, 6-1

Marko STOILKOVSKI [5] – слободен

Jan DIMITRIJEVIC [3] – слободен

Alexander GLOMB  - Mal AGUSHI  -  6-1, 5-7, 6-2

Martin VLADEVSKI – слободен

Veljko CVETKOVIC [16] – слободен

Nikolaos SFYRAKIS [10] – слободен

Patryk PALYSZKO -   Haralampije TOSKIC – 6-3, 6-4

- Kilian NUCK - Pavel VLADEVSKI [WC]  6-0, 6-0

Emil DAPCEVIC [6] – слободен

Haris SAHMAN [7, WC] – слободен

Andrej RADOJICIC  Srgjan SPASENOVSKI – 6-2, 6-0

Fresk SYLHASI –Filip STOJANOVSKI [WC]   6-3, 6-2

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [12]- слободен

Aleksa MISIC [14] – слободен

Boris MRKEV  - слободен

Yan MATSCHI  - Luka JANKULOSKI  -  6-1, 6-0

Peter DRAGAR [4, WC] – слободен

Dimitris PALIOURAS [8] – слободен

Darko KOLEVSKI - Silas Patrik SCHERRER   6-1, 6-3

Vladimir KRAVEC- Petar VESELINOV -    6-1, 6-1

Stefan SKOBELEV [9] – слободен

Grigorii FIRSIN [15] – слободен

Jaka TOMAZIN – слободен

Erik SCHIESSL   - Stefan ZEKOVIC -  6-3, 6-2

Berk BUGARIKJ [2, WC] - слободен

 

 

 

                      

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

финале

Berk BUGARIKJ [1]/ Marko STOILKOVSKI / 6  7(3)

Aleksa MISIC [2] / Nikola ZEKIC                        2  6

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

¼ финале

Mirjana JOVANOVIC / Neda MILENKOVIC       3  3       

Simona ANGELOVA [3] / Iva KUZMANOSKA     6  6

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

½ финале

Berk BUGARIKJ [1]/ Marko STOILKOVSKI / 6  6

Dimitris PALIOURAS / Anastasios TSELEPIS    2  2

 

Yan MATSCHI / Ferdi TANGAL                    1  0

Aleksa MISIC [2] / Nikola ZEKIC                   6  6

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

¼ финале

Iva DANEVA / Srna KOCHISHKI                                 1  1

Mirjana JOVANOVIC / Neda MILENKOVIC              6  6

 

Simona ANGELOVA [3] / Iva KUZMANOSKA     6  4 службена

Jovana NIKOLIC / Anja STANKOVIC                   3  2 

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

¼ финале

Berk BUGARIKJ [1]/ Marko STOILKOVSKI /6  6

Borjan GJUKOVIC / Erik SCHIESSL                   3  2

 

Luka JANKULOSKI / Filip STOJANOVSKI         2  1

Dimitris PALIOURAS / Anastasios TSELEPIS    6   6

 

Yan MATSCHI / Ferdi TANGAL                    6   6

Martin DESPODOV [4] / Grigorii FIRSIN    3  2

 

Silas Patrik SCHERRER / Nikolaos SFYRAKIS    0 5

Aleksa MISIC [2] / Nikola ZEKIC                         6  7

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

¼ финале

Arina BULATOVA [1] / Vesa GJINAJ -         4 рет

Iva DANEVA / Srna KOCHISHKI                   6             

 

Varvara DEGTIAREVA [4] / Olga SOROCHKINA – 7      3   6

Mirjana JOVANOVIC / Neda MILENKOVIC           6(4)  6  10

 

Ceylin IPEK / Elena IVANOVIC                                    5  2

Simona ANGELOVA [3] / Iva KUZMANOSKA            7  6

 

Jovana NIKOLIC / Anja STANKOVIC                     6  7(2)

Natalija NIKOLIC [2] / Tsveta RADEVA -              2  6

ДВОЈКИ

ЈУНИОРИ

1 коло

Berk BUGARIKJ [1]/ Marko STOILKOVSKI /– слободни

 

Borjan GJUKOVIC / Erik SCHIESSL               4  6  10

Andrej RADOJICIC / Haralampije TOSKIC   6  2    4

 

Luka JANKULOSKI / Filip STOJANOVSKI  службена победа

Emil DAPCEVIC [3] / Stefan SKOBELEV 

 

Dimitris PALIOURAS / Anastasios TSELEPIS    6   7

Kiran KLAESI / Kilian NUCK                                2   5

 

Boris MRKEV / Vladimir KRAVEC        3  4

Yan MATSCHI / Ferdi TANGAL             6  6

 

Petar VESELINOV / Martin VLADEVSKI     0  1

Martin DESPODOV [4] / Grigorii FIRSIN    6  6

 

Luka SIMIC / Pavel VLADEVSKI                          1  0

Silas Patrik SCHERRER / Nikolaos SFYRAKIS    6  6

 

Mal AGUSHI [WC] / Darko KOLEVSKI           1  3

Aleksa MISIC [2] / Nikola ZEKIC                     6  6

ДВОЈКИ

ЈУНИОРКИ

1 коло

Arina BULATOVA [1] / Vesa GJINAJ -  слободни

 

Iva DANEVA / Srna KOCHISHKI                                 6  6

Ekaterina BURENINA / Anastasija STOILJKOVIC    3  2

 

Varvara DEGTIAREVA [4] / Olga SOROCHKINA – слободни

 

 

Eleni LAZARIDOU / Katerina ZAFIROPOULOU 

Mirjana JOVANOVIC / Neda MILENKOVIC службена победа

 

Ceylin IPEK / Elena IVANOVIC                                    6  5  10

Nina MARINKOVIKJ / Melliz PETKOVA MUSTAFA   3  7   8

 

Simona ANGELOVA [3] / Iva KUZMANOSKA  слободни

 

 

Slobodanka LOZANOVSKA / Tina SLAMKOVA   2  2

Jovana NIKOLIC / Anja STANKOVIC                     6  6

 

Natalija NIKOLIC [2] / Tsveta RADEVA - слободни

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup