Вести
Лина победи во финале двојки на 50,000УСД +Х во Франција  24-09-2016
 

Најдобро рангираната тенисерка Лина Ѓорческа (217 на ВТА сингл и 183 на ВТА дубл) продолжува со настап во конкуренција на двојки на ИТФ турнирот вреден 50.000УСД со хоспиталити кој се одржува во Сант Мало во Франција. 

Лина, заедно со партнерката од Латвија Diana MARCINKEVICA (LAT) победија во финалето во двојки против Alexandra CADANTU (ROU) / Jaqueline Adina CRISTIAN (ROU)   со резултат 3-6, 6-3, 10-8

финале двојки 24.09.2016
Lina GJORCHESKA /Diana MARCINKEVICA (LAT)- Alexandra CADANTU (ROU) / Jaqueline Adina CRISTIAN (ROU)   3-6, 6-3, 10-8
1/2 финале двојки 22,09,2016
Lina GJORCHESKA /Diana MARCINKEVICA (LAT)- Prarthana G. THOMBARE (IND) / Maryna ZANEVSKA (UKR) [1]  7-6(4) 7-6(5)

1/4 финале двојки 21,09,2016
Lina GJORCHESKA /Diana MARCINKEVICA (LAT)- Olga PARRES AZCOITIA (ESP) / Olga SAEZ LARRA (ESP)  6-1, 6-3

1 коло двојки
Lina GJORCHESKA /Diana MARCINKEVICA (LAT)  7-6(3), 4-6,  11-9 ( Nina STOJANOVIC (SRB)  Cornelia LISTER (SWE)

Лина Ѓорческа  загуби во 1 коло на главниот турнир од 8 носителка на турнирот Maryna ZANEVSKA (UKR) 194 на ВТА- (најдобар ранг 107 на ВТА) со резултат 4-6, 0-6

1 коло поединечно
Lina GJORCHESKA  - Maryna ZANEVSKA (UKR)  4-6, 0-6
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup