Вести
2 ден Брцелона-настап на МТФ националниот тим до 14 години  18-09-2018
  


Александра Симева и Јана Стојанова, заедно со тренерот Илија Мартиноски, продолжуваат со настап на Тенис Европа јуниорскиот турнир SÁNCHEZ-CASAL YOUTH CUP U-16, во Барселона, Шпанија.

Турнирот е 1 категорија.

Овој настап е дел од настапот на националниот тим до 14 години, кој МТФ го организира под покровителство на Тенис Европа и ИТФ.Денес тие играат 2 коло двојки, но после настапот на Александра во поединчна конкуренција, во 2 коло.

2 коло главен турнир
Aleksandra SIMEVA [5] 61, 60 -Kyara BELHADJ [WC] 

2 коло двојки
Aleksandra SIMEVA [5] /Jana STOJANOVA [7]6-3,6-0-Ella SIGFRID / Maria VERDU GONZALEZ 

1 коло главен турнир
Aleksandra SIMEVA [5] 4-6, 7-5, 6-1 Carla ALONSO [Q] 
Jana STOJANOVA [7] 6-2, 4-6, 2-6 Nahia BERECOECHEA 
1 коло двојки
Aleksandra SIMEVA [5] /Jana STOJANOVA [7]- слободни
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup