Вести
Лина и Меги на вториот турнир во Тунис  15-03-2016
   

               Лина Ѓорческа                                                Магдалена Стоилковска

Македонска тенисерки Лина Ѓорческа и Магдалена Стоилковска оваа недела настапуваат на ИТФ женскиот турнир вреден 10,000 УСД, во Хамамет, Тунис.

Магдалена настапуваше на квалификациониот турнир каде загуби на чекор пред пласман на главниот турнир и ги постигна следните резултати:
1 коло квалификации
Magdalena STOILKOVSKA (MKD) [13]     6-7(4) 6-2 6-4     Mouna BOUZGARROU (TUN)
2 коло квалификации
Jasmin LADURNER (ITA) [4]     6-4 6-3     Magdalena STOILKOVSKA (MKD) [13]

За разлика од Меги, Лина е поставена за 2 носителка на главниот турнир и таа во 1 коло ке игра против Гркињата Despina PAPAMICHAIL

1 коло главен турнир

Lina GJORCHESKA (MKD) [2]- Despina PAPAMICHAIL

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup