Вести
Симева запрена во 2 коло на Светскиот Јуниорски турнир до 18 години во БиХ  24-01-2019
 Александра Симева (1012 на светската јуниорска ранг листа до 18) , оваа недела настапуваше на турнир 5 категорија, Светскиот Јуниорски турнир Широки Брјег, во Широки Брјег Босна и Херцеговина за јуниорки до 18 години.
Александра (1012 на светската јуниорска ранг листа до 18)  беше запрена во 2 коло на главниот турнир од Denise HRDINKOVA (CZE)  (2460 на светската јуниорска ранг листа до 18)  од која загуби со резултат 26, 06.

Комплетни резултати на Симева (1012 на светската јуниорска ранг листа до 18) :

2 коло
Denise HRDINKOVA (CZE)     6-2 6-0     Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]
1 коло
Aleksandra SIMEVA (MKD) [6]     6-2 6-2     Suana TUCAKOVIC (BIH)

1 коло главен турнир во конкуренција ДВОЈКИ
Sila AK (TUR) / Elif ALBAYRAK (TUR)     7-6(4) 6-4     Senka DELETIC (SRB) / Aleksandra SIMEVA (MKD)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup