Вести
Европски летен куп до 18- јуниорки -Зеница, БиХ  28-07-2021
Македонската јуниорска репрезентација до 18 години, на 26.07.2021 година, замина за Зеница, Босна и Херцеговина, каде ќе настапува на квалификациите за Европскиот Летен Куп за јуниорки.

Македонската репрезентација отпатува во следен состав:
 1. SIMEVA, Aleksandra
2. KUZMANOSKA, Iva
3. DANEVA, Iva

Владимир Томик- Капитен


Од денес започнуваат натпреварите во Групата А, која се игра во Зеница Босна и Херцеговина.

Македонската репрезентација игра против репрезентацијата на Турција. Се играат два натпревари поединечна конкуренција и еден натпревар во конкуренција на двојки.

Комплетните номинации на екипите можете да го преземете од следниот линк

Северна Македонија  1  -  2    Турција (MERT, Aysegul, USLU, Ozlem и SENLI, Melisa)

1 натпревар  KUZMANOSKA, Iva  - USLU, Ozlem   0-6, 1-6
2 натпревар  SIMEVA, Aleksandra -   MERT, Aysegul  4-6, 3-6
3 натпревар двојки SIMEVA, Aleksandra / DANEVA, Iva   5-7, 6-3, 11-9  MERT, Aysegul / SENLI, Melisa
Назад
Баркод
Генерален спонзор
Цевитана
Златен спонзор
Спонзори
  • VALMIR CONSTRUCTION –DOOEL Skopje
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup