Вести
Лина запрена во 2 коло 25000 Подгорица  20-09-2018
 Најдобро рангираната македонската тенисерка Лина Ѓорческа, продолжува со настап на 2 коло на ИТФ турнирот вреден 25000 УСД, во Подгорица, Црна Гора.

Таа во 1 коло ја победи Леа Бошковиќ од Хрватска со резултат 76(3), 6-1, а во 2 коло загуби од првата носителка на турнирот Barbara HAAS (AUT) [1] со резултат 7-6(4), 4-6, 2-6. Лина има играно со Барбара Хас и во 2016 година, на 25,000 Gyor, Унгарија, каде Лина исто така загуби во 2 коло со резултат 3-6, 4-6.


2 коло главен турнир 20.09.2018
Lina GJORCHESKA (MKD)  7-6 (4), 4-6,  2-6 Barbara HAAS (AUT) [1]

Комплетни резултати на Лина постигнати на овој турнир

1 коло главен турнир
Lina GJORCHESKA (MKD)  7-6(3) 6-1 Lea BOSKOVIC (CRO)


KVALIFIKACII
2 коло квалификации

Lina GJORCHESKA (MKD) [3]     7-6(4) 6-0     Verena MELISS (ITA) [11]

1 коло квалификации

Lina GJORCHESKA (MKD) [3]     6-1 6-2     Sara GVOZDENOVIC (SRB)


Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup