Вести
Јана Стојанова со двојна круна на ТЕ 12 Прокупље  12-05-2017
 Mакедонските јуниори до 12 години, оваа недела на стапуваат на Теннис Европа јуниорски турнир Прокупље Опен 2017, кој се одржува во Прокупље, Србија.

Најдобрата јуниорка Јана Стојанова денес победи во финалниот натпревар на овој турнир против Teodora MILIC , со резултат 6-1, 6-4,  и освои двојна круна на овој турнир.
 Вчера на турнирот во двојки Јана заедно со нејзината партнерка Darja SUVIRDJONKOVA ги победија  Teodora MILIC/Lara STOJANOVSKI
со резултат 6-1, 6-4

ФИНАЛЕ
 денес во 10:00
Jana STOJANOVA 6-1, 6-4  Teodora MILIC 

Комплетни резултати на македонските јуниори од овој турнир
1/2 финале
Jana STOJANOVA - Sara PANTELIC 4-6, 6-2, 6-3
1/4 финале
Jana STOJANOVA - Lara STOJANOVSKI 6-1, 6-2
Marko STOILKOVSKI -Andrej LONCAREVIC 1-6, 0-6

2 коло
Jana STOJANOVA - Darja SUVIRDJONKOVA  6-2, 6-3
Luka JANKULOSKI [Q] - Romeo HADZIMEHMEDOVIC 4-6, 2-6
Marko STOILKOVSKI -Milan CVETKOVIC [WC]  6-3, 6-3
Borjan NIKOLOVSKI -Zoran LUDOSKI 1-6, 1-6

1 коло
Jana STOJANOVA - Elena IVANOVIC  6-1, 6-2
Klara KOKEV - Teodora MILIC 0-6, 2-6
Emilijana RIZOSKA - Andjela LAZAREVIC 3-6, 0-6
Iva DANEVA - Anja PETKOVIC 3-6, 0-6
Marko STOILKOVSKI -David RAKIC [Q] 6-3, 6-1
Luka JANKULOSKI [Q] -Dimitrije MITROVIC [Q] 6-4, 6-4
Filip STOJANOVSKI - Vuk RADJENOVIC 1-6, 1-6

Borjan NIKOLOVSKI- Todor VUKOMANOVIC [Q]  6-3, 6-2 


ТУРНИР ВО ДВОЈКИ
ФИНАЛЕ
Jana STOJANOVA/Darja SUVIRDJONKOVA - Teodora MILIC/Lara STOJANOVSKI 6-1, 6-4
1/2 финале
Jana STOJANOVA/Darja SUVIRDJONKOVA- Iva DANEVA/ Klara KOKEV  6-0, 6-0
1/4 инале
Jana STOJANOVA/Darja SUVIRDJONKOVAAnja PETKOVIC/Lola RADIVOJEVIC 6-2, 6-3
Iva DANEVA/ Klara KOKEV- Elena IVANOVIC/Andjela LAZAREVIC  6-1, 6-2
Emilijana RIZOSKA / Forta MORINA - Teodora MILIC/Lara STOJANOVSKI 0-6, 1-6
Borjan NIKOLOVSKI/ Kerem OZLALE-Aleksa PISARIC /Mateja GOJKOVIC службена победа за Писарич и Ѓокович
Luka JANKULOSKI / Zoran LUDOSKI -Daniel ZIMMERMANN / Manuel LAZIC 0-6, 3-6
Filip STOJANOVSKI /Petar MARKOVIC - Romeo HADZIMEHMEDOVIC/ Vuk RADJENOVIC  0-6, 3-6

1 коло
Marko STOILKOVSKI /Andrej LONCAREVIC - Edin MULALIC /Lazar DIMITRIJEVIC 7-5, 4-6, 7-10
Borjan NIKOLOVSKI/ Kerem OZLALE -слободни
Luka JANKULOSKI / Zoran LUDOSKI -слободни
Filip STOJANOVSKI /Petar MARKOVIC- Aleksa STANKOVIC  / Nikola JOVIC 6-4, 6-3


разигрување за натпреварувачите кои загубиле 1 коло на главниот турнир

УТЕШЕН ТУРНИР
финале
Klara KOKEV- Emilija ZDRAVKOVIC  2-6, 0-6

1/2 финале
Klara KOKEV - Marijana ILIC [WC]  6-3, 6-1

2 коло
Klara KOKEV - Angelina MIHAJLOVIC 6-3, 6-3
Iva DANEVA - Elena IVANOVIC 2-6, 3-6
Emilijana RIZOSKA - Emilija ZDRAVKOVIC  1-6, 2-6

Filip STOJANOVSKI- Marko NIKOLIC 0-6, 0-6
1 коло
Iva DANEVA - слободна
Emilijana RIZOSKA - слободна
Klara KOKEV -слободна

Filip STOJANOVSKI -Filip STOJANOVSKI 6-1, 6-3
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup