Вести
Лина запрена во 1/2 финале на 25000 УСД во Турција  26-10-2018
 Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжува со настап на ИТФ турнирот во Истанбул Турција, кој е со награден фонд од 25000УСД.
Лина (475 на ВТА) денес во 1/4 финале ја победи Русинката Daria KRUZHKOVA (RUS) (584 на ВТА) со резултат 63, 62 и се пласира во 1/2 финалето каде игра против Raluca Georgiana SERBAN (ROU) (264 на ВТА). Lina GJORCHESKA има одиграно до сега само еден натпревар со Raluca Georgiana SERBAN во Анталија, 2014 година, кога Лина ја победи со резултат 63, 63. Посакуваме иста победа и на овој турнир.

1/2 финале 26.10.2018
Lina GJORCHESKA (MKD)75, 67(4), 3-6  Raluca Georgiana SERBAN (ROU)

1/4 финале
Lina GJORCHESKA (MKD) 6-3, 6-2 Daria KRUZHKOVA (RUS)

2 коло
Lina GJORCHESKA (MKD) 7-6(5), 5-7, 7-5 Ilay YORUK (TUR)
1 коло
Lina GJORCHESKA (MKD)     6-3 6-4     Irina KHROMACHEVA (RUS) [1

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup