Вести
3 ден Европско 14  26-07-2017
   
     Александра Симева                Стефанија Кировска                 Калин Ивановски                       Берк Бугариќ


Македонски јуниори во категоријата до 14 години продолжуваат со настапот на Европскиот индивидуален шампионат до 14 години, кој се одржува во Мост, Чешка.

На главниот турнир во поединечна конкуренција од македонските тенисери oстанува само Александра Симева која денес победи во 3 коло и утре игра 4 коло на Европскиот Шампионат, а на турнирот во двојки денес настапуваат јуниорите и  јуниорките (сите четворица)
Натпревари закажани за 26.07.2017
3 коло поединечно
Aleksandra SIMEVA - Matylda BURYLO 4-6, 6-3, 6-3
Разигрување
Berk BUGARIKJ
 - Daniil OSTAPENKOV 
 Stefanija KIROVSKA - Shachf LIEBERMAN 2-4, 0-4

1 коло ДВОЈКИ
Berk BUGARIKJ/ Kalin IVANOVSKI  - Filip ZILKAY  / Radovan MICHALIK 6-2, 2-6, 11-9
Aleksandra SIMEVA / Stefanija KIROVSKA - Tilwith DI GIROLAMI / Valentina KHREBTOVA 1-6, 2-6

Резултати кои до сега ги постигнаа македонските тенисери
2 коло поединечно
Berk BUGARIKJ -Mili POLJICAK 6-7, 7-5,2-6
Kalin IVANOVSKI - Elmer MOLLER [16] 5-7,2-6
Aleksandra SIMEVA - Flavie BRUGNONE [12] 7-6, 6-1
1 коло
Berk BUGARIKJ -слободен
Kalin IVANOVSKI - Saveli RACHALOUSKI  6-4, 7-6(3)
Stefanija KIROVSKA - Laura HIETARANTA 2-6, 0-6
Aleksandra SIMEVA - Amelija MATJUNINA 6-4, 6-1
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup