Вести
ТЕ до 14- ЈУГ ОПЕН 2018  07-06-2018
Тенис Европа јуниорскиот турнир ЈУГ Опен 2018 за јуниори и јуниорки до 14 години заврши. Турнирот се играше на терените на Тенискиот клуб Југ-Скопје.

Турнирот се играше на жреб од 48 и беше 3 категорија.


Учествуваа вкупно 82 тенисери (
48 јуниори и 34 јуниорки) од 17 држави: Русија, Украина, Албанија, Косово, Швајцарија, Бугарија, Србија, Грција, Франција, Словенија, Велика Британија, Романија, Шпанија, Црна Гора, Чешка, Шведска и Македонија


Комплетни резултати постигнати на турнирот:

ФИНАЛЕ

Dragomir DRAGANOV [1] 6-2, 7-5  Volodymyr IAKUBENKO [9]  

ФИНАЛЕ

 Emilija ZDRAVKOVIC [1] 57, 64, 76(5) Amelie SMEJKALOVA [10]  

½  финале

Dragomir DRAGANOV [1]   6-2, 7-5   Arthur GEA [5] 

Volodymyr IAKUBENKO [9]  6-3, 6-0 Zoran LUDOSKI [2] 

½  финале

 Emilija ZDRAVKOVIC [1]  6-3, 6-3 Iva KUZMANOSKA [4] 

Amelie SMEJKALOVA [10]   6-1, 4-6, 6-4 Briana SZABO [5] 

¼  финале

Dragomir DRAGANOV [1]   61, 62 Artem DZHURDZHA 

Borjan JOVANOV [4]   1-6, 1-6  Arthur GEA [5] 

Volodymyr IAKUBENKO [9]  62, 62 Jakub STRZELECKI [WC]    

Nicolas TREBUCHET [6]-   16, 16 Zoran LUDOSKI [2] 

¼ финале

 Emilija ZDRAVKOVIC [1] 6-2, 6-0  Stefanija KIROVSKA [7] 

Iva KUZMANOSKA [4]  3-6, 6-2, 7-5  Tsveta RADEVA [6] 

Amelie SMEJKALOVA [10]   6-3, 6-1 Andjela LAZAREVIC [13] 

Briana SZABO [5]  3-6, 6-0, 6-2 Vesa GJINAJ [2] 

3 коло

Dragomir DRAGANOV [1] 6-1, 6-2  Milan CVETKOVIC 

Alexandru Cristian DUMITRU  4-6, 4-6 Artem DZHURDZHA 

Borjan JOVANOV [4] 6-4, 7-6(7) Patryk PALYSZKO [WC] 

Ilin STANKOSKI [WC]  2-6, 1-6 Arthur GEA [5] 

Eric David VERDES 6-7(4), 5-7  Volodymyr IAKUBENKO [9] 

Jakub STRZELECKI [WC]   6-3, 6-2  Veljko CVETKOVIC 

Nicolas TREBUCHET [6]-2-6, 7-5, 6-1   Achilefs Rafail KOUSARIDIS [12] 

Mikhail NEVEROV [14] 4-6, 2-6  Zoran LUDOSKI [2] 

 

3 коло

Emilija ZDRAVKOVIC [1] 6-2, 6-0  Sara PISTOL [14] 

Masa MITIC 3-6, 0-6  Stefanija KIROVSKA [7] 

Iva KUZMANOSKA [4] 6-3, 6-0 Danica NEDELJKOVIC [15] 

Neda MILENKOVIC [12] 4-6, 1-6  Tsveta RADEVA [6] 

Natalija NIKOLIC [8] 72-6, 3-6  Amelie SMEJKALOVA [10] 

Andjela LAZAREVIC [13] 6-1, 6-1 Simona ANGELOVA [3] 

Briana SZABO [5] 6-2, 6-2 Nadezhda PETKOVA 

Anja STANKOVIC 2-6, 6-2, 3-6  Vesa GJINAJ [2] 

 

2 коло

 Dragomir DRAGANOV [1] 6-1, 6-0 Jaka TOMAZIN 

Milan CVETKOVIC 6-2, 6-3 Tomas ALAM [16] 

 Ivan GONCHAROV [10] 1-6, 6-7(3)  Alexandru Cristian DUMITRU 

Artem DZHURDZHA 6-4, 6-2 Marko STOILKOVSKI [8] 

Borjan JOVANOV [4] 6-1, 6-3 Andrei KUNITSYN 

Patryk PALYSZKO [WC]  6-3, 7-5 Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15] 

Mal AGUSHI [11] –2-6, 6-2, 6-3 Ilin STANKOSKI [WC]  

Aleksa MISIC  0-6, 7-5, 5-7Arthur GEA [5] 

Drinor SHAMOLLI [7] 0-6, 1-6 Eric David VERDES 

Kilian NUCK [WC]  0-6, 0-6 Volodymyr IAKUBENKO [9] 

Andrej LONCAREVIC [13] 1-6, 0-6 Jakub STRZELECKI [WC]   

Veljko CVETKOVIC 6-2, 7-6(2) Boris MRKEV [3] 

Nicolas TREBUCHET [6]- 6-1, 6-2  Dimitar TOMOV 

Borjan GJUKOVIC  0-6, 4-6 Achilefs Rafail KOUSARIDIS [12] 

Mikhail NEVEROV [14] 3-6, 6-3, 6-1 George LAZAROV 

Petar VESELINOV 2-6, 0-6  Zoran LUDOSKI [2] 

 

2 коло

Emilija ZDRAVKOVIC [1] 6-2, 6-0 Gabriela MITEVA 

Andjela MRVALJEVIC 1-6, 1-6  Sara PISTOL [14] 

Forta MORINA [11] – 0-6, 1-6  Masa MITIC 

Sara MILOSAVLJEVIC 1-6, 6-7(3) Stefanija KIROVSKA [7] 

Iva KUZMANOSKA [4] 6-1, 6-1 Ifigeneia KAFKA 

Melliz PETKOVA MUSTAFA 4-6, 6-3, 1-6 Danica NEDELJKOVIC [15] 

Neda MILENKOVIC [12] 6-1, 6-0 Ilina BELEVA

Kateryna MASHOSHYNA  -5-7, 0-6 Tsveta RADEVA [6] 

Natalija NIKOLIC [8] 7-5, 6-3 Maria BUTUSINA 

Aleksandra VASILEVSKA 0-6, 0-6  Amelie SMEJKALOVA [10] 

Andjela LAZAREVIC [13] 6-1, 6-1 Preslava KRYSTEVA 

Matea DAPCEVSKA 2-6, 3-6 Simona ANGELOVA [3] 

Briana SZABO [5] 6-0, 6-0  Tina SLAMKOVA 

Nadezhda PETKOVA 76(3), 6-3 Mina MILOSAVLJEVIC [9] 

 Ajla ZILKIKJ 0-6, 0-6 Anja STANKOVIC 

Elizaveta CHEREDNYK  1-6, 1-6  Vesa GJINAJ [2] 

 

1 коло

Luka SIMIC 1-6, 1-6  Jaka TOMAZIN 

Milan CVETKOVIC 6-1, 6-0 Arbin KORO 

Tomas ALAM [16] – слободен

Ivan GONCHAROV [10] – слободен

Alexandru Cristian DUMITRU 6-0, 6-1 Martin VLADEVSKI 

Artem DZHURDZHA  6-2, 6-1 Silas Patrik SCHERRER 

Marko STOILKOVSKI [8] – слободен

Borjan JOVANOV [4] – слободен

Andrei KUNITSYN 6-4, 6-4 Fresk SYLHASI 

Darko KOLEVSKI  1-6, 2-6 Patryk PALYSZKO [WC] 

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15] – слободен

Mal AGUSHI [11] – слободен

Ilin STANKOSKI [WC]  6-1, 6-3 Daniel BELIKOV 

Stanislav STEFANOV  2-6, 4-6 Aleksa MISIC 

Arthur GEA [5] – слободен

Drinor SHAMOLLI [7] – слободен

Bogdan DRYAGIN  0-6, 0-6 Eric David VERDES 

Kilian NUCK [WC]  6-2, 6-0 Martin HRISTOVSKI 

Volodymyr IAKUBENKO [9] – слободен

Andrej LONCAREVIC [13] – слободен

Jakub STRZELECKI [WC]  6-3, 6-0 Borjan NIKOLOVSKI [WC] 

Veljko CVETKOVIC  6-1, 6-2 Rahamin Hachik CHALGADJIAN 

Boris MRKEV [3] – слободен

Nicolas TREBUCHET [6]- слободен

Leonit NUSHI  0-6, 1-6 Dimitar TOMOV 

Noel CAPRAZI  7-5, 2-6, 0-6 Borjan GJUKOVIC 

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [12] – слободен

Mikhail NEVEROV [14] – слободен

Dushan GJORGJEVSKI [WC]  0-6, 0-6 George LAZAROV 

Bardh AHMETAJ  0-6, 2-6 Petar VESELINOV 

Zoran LUDOSKI [2] - слободен

 

1 kolo

Emilija ZDRAVKOVIC [1] – слободна

Iva DANEVA  4-6, 7-5, 7-5 Gabriela MITEVA 

Andjela MRVALJEVIC – слободна

Sara PISTOL [14] – слободна

Forta MORINA [11] – слободна

Masa MITIC –слободна

Sara MILOSAVLJEVIC – слободна

Stefanija KIROVSKA [7] – слободна

Iva KUZMANOSKA [4] – слободна

Ifigeneia KAFKA – слободна

Melliz PETKOVA MUSTAFA – слободна

Danica NEDELJKOVIC [15] –слободна

Neda MILENKOVIC [12] – слободна

Ilina BELEVA – слободна

Kateryna MASHOSHYNA  -слободна

Tsveta RADEVA [6] – слободна

Natalija NIKOLIC [8] – слободна

Maria BUTUSINA – слободна

Aleksandra VASILEVSKA – слободна

Amelie SMEJKALOVA [10] – слободна

Andjela LAZAREVIC [13] – слободна

Preslava KRYSTEVA – слободна

Matea DAPCEVSKA – слободна

Simona ANGELOVA [3] – слободна

Briana SZABO [5] – слободна

Tina SLAMKOVA – слободна

Nadezhda PETKOVA – слободна

Mina MILOSAVLJEVIC [9] – слободна

Ajla ZILKIKJ – слободна

Anja STANKOVIC – слободна

Elizaveta CHEREDNYK  6-0, 6-1 Ksenija MANEVSKA 

Vesa GJINAJ [2] – слободна



Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup