Вести
Лина загуби на чекор пред главниот турнир  14-01-2017
  
Најдобро рангираната македонска тенисерка Lina Gjorcheska (MKD) го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017.
Лина на чекор пред пласманот на главен турнир загуби од Stefanie Voegele (SUI) [1] (114 на ВТА, а најдобар нејзин ранг 42), првата носителка на квалификациониот турнир.
После 1 час и 54 минути игра резултатот и искуството беа на страна Stefanie Voegele (SUI) [1] која победи со резултат 46, 63, 62. Со овој резултат Лина стана првата македонска теисерка која стигнала и одиграла 3 натревари во квалификациите на Гренд Слем турнир. Честитки за Лина и благодарност до македонската публика која ја бодреше Лина во Мелбурн.

Комплетни резултати кои ги постигна Лина на Аустралиан Опен

3 коло квалификации
Lina Gjorcheska (MKD) 6-4, 3-6, 2-6   Stefanie Voegele (SUI) [1]

2 коло квалификации
Lina Gjorcheska (MKD)6-1, 6-1 -Dalma Galfi (HUN)

1 коло квалификации
Lina Gjorcheska (MKD) -6-2, 3-6, 6-3 Sachia Vickery (USA) [18]
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup