Вести
61ви Трофеј на Бонфиљо  15-07-2021
 

Македонскиот најдобар Јуниор во Тенис, Калин Ивановски, кој настапува на мошне силниот турнир во тенис од А категорија за Јуниори и Јуниорки, 61ви Трофеј на Бонфиљо , во Милано, Италија , во текот на вчерашниот ден,   во Второто коло во поединечна игра го победи  Михаел Горокхов од   Русија, 13ти носител на турнирот, во моментов 57ми рангиран на ИТФ светската ранг листа за Јуниори.Британија,  моментално 90ти рангиран на ИТФ светската ранг листа за Јуниори, со резултат 62 62.

Во третото коло Калин, загуби од Даил Бланш од САД, 2ри носител на турнирот, во моментов 16ти рангиран на ИТФ светската ранг листа за Јуниори со резултат 6-3, 1-6, 4-6.
Со истиот играч Калин се сретна минатата недела на Вимблдон каде извојува победа.

 

Назад
Баркод
Генерален спонзор
Цевитана
Златен спонзор
Спонзори
  • VALMIR CONSTRUCTION –DOOEL Skopje
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup