Вести
Грабул државен првак во 2016  30-09-2016
Денес на терените на Тениски клуб Тенниспарк Скопје-Скопје, се одигра последниот натпревар, ФИНАЛЕ МАЖИ од Државното првенство на Македонија за Мажи и Жени.

Во финалето Димитар Грабул кој во 1/2 финалето го победи Стефан Мицов со резултат 6-1, 6-1.

ФИНАЛЕ МАЖИ ПОЕДИНЕЧНО во 16 ЧАСОТ, 30.09.2016 година
Димитар Грабул (Југ) - Стефан Мицов (Тенниспарк Скопје)  6-1, 6-1

Вчера се одиграа и двете финалиња: финале жени, каде Катерина Маринковиќ ја победи Ана Ристевска со резултат 6-4, 6-2 и финале во двојки мажи каде Димитар Грабул и Предраг Русевски ги победија Стефан Мицов И Димитар Ристовски со резултат 7-6(8), 7-6(7).


Нови Државни прваци за 2016 година се:  Катарина Маринковиќ (Југ-Скопје)
ВО КОНКУРЕНЦИЈА НА ДВОЈКИ: Предраг Русевски (Тенниспарк-Скопје) и Димитар Грабул (ЈУГ) 
 
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup