Вести
ITF го откажа турнирот 50.000 Бурса, Турција  12-07-2016
 
Поради моменталната состојба во Турција, ИТФ женскиот турнир вреден 50.000 УСД, кој се одржува во Бурса, Турција, од страна на ИТФ е откажан.
Во моментов сме во контакти со Македонското МНР и со Агенцијата за млади и спорт , и согласно нивните препораки МТФ пја советува Лина за нејзино заминување од Турција.

Таа денес требаше да игра во 1/2 финале против првата носителка на турнирот и минатогодишна носителка на титулата на овој турнир Ipek SOYLU (TUR) [1].

Комплетни резултати на Лина од овој турнир
1/2 финале 16.07.2016
Lina GJORCHESKA (8) Ipek SOYLU (TUR) [1]
1/4 финале 15.07.2016
Lina GJORCHESKA (8)  4-6  6-4 6-2 Ekaterine GORGODZE (GEO)
2 коло сингл
Lina GJORCHESKA (8) 3-6, 6-1 6-2 
Anastasiya KOMARDINA (RUS)
1
коло сингл
Lina GJORCHESKA (8) - 6-2 6-2 Selin OVUNC (TUR) 
1/2 финале двојки 15.07.2016
Lina GJORCHESKA (MKD) / Valeriya STRAKHOVA (UKR) [2] 3-6, 1-6 Akgul AMANMURADOVA (UZB) / Natela DZALAMIDZE (RUS)
1/4 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Valeriya STRAKHOVA (UKR) [2]     6-3 6-2     Dea HERDZELAS (BIH) / Ganna POZNIKHIRENKO (UKR)
1 коло двојки
Gjorcheska, Lina/ Strakhova, Valeriya- 6-2,3-6, 12-10 Majeric, Tadeja / Kolar, Nastja (СЛО)
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup