Вести
1/4 финалиња на Битола Опен 2018  31-05-2018
 

На терените на Тенискиот клуб Битола од Битола оваа недела се игра меѓународниот турнир од Календарот на Европската Тениска Асоцијација за јуниори и јуниорки до 14 години, Турнирот се игра на жреб од 64 и е од 3 категорија.

Учествуваат вкупно 80 тенисери (36 јуниорки и 44 јуниори) од 16 држави и тоа: Молдавија, Русија, Украина, Велика Британија,
Албанија, Косово, Шведска, Швајцарија, Бугарија, Србија, Грција, Германија, Турција, Романија, Шпанија, и Македонија

Денес на распоред се 1/4 финалните натпревари, а од македонските тенисери во  1/2 финалните натпревари  настапуваат Iva KUZMANOSKA [5] и Stefanija KIROVSKA [6].

¼  финале

Maxim CAZAC [1] -  Dimitar TOMOV 

Ioannis BECHLIVANIDIS - Ivan GONCHAROV [7] 

Martin DESPODOV [8] Vuk RADJENOVIC [4]  6

 Veljko CVETKOVIC [WC]   Carl LABITZKE [2] 

¼ финале

Tijana SRETENOVIC [1] Despoina MASTRODIMA [9]

Vesa GJINAJ [3]  Iva KUZMANOSKA [5] 

Eleni LAZARIDOU [12]  Anja STANKOVIC [15] 

Stefanija KIROVSKA [6] 2-6, 1-6 Emilija ZDRAVKOVIC [2] 














Stefanija KIROVSKA [6] загуби од 2-та носителка Emilija ZDRAVKOVIC [2]  со резултат 2-6, 1-6.






















Iva KUZMANOSKA [5] во моментов игра против 3-та носителка на турнирот Vesa GJINAJ [3]





















од лево кон десно: Ива Кузмановска (жолто) и Веса Гинај

До сега постигнати резултати на Тенис Европа јуниорскиот турнир Битола Опен 2018:

3 коло

Maxim CAZAC [1] 6-0, 6-0,  Achilefs Rafail KOUSARIDIS [13] 

Andrey KUNITSYN ANDREY 5-7, 2-6 Dimitar TOMOV 

Zoran LUDOSKI [3] 5-7, 6-2, 3-6 Ioannis BECHLIVANIDIS 

Ivan GONCHAROV [7] 6-0, 6-2  Aleksa MILJKOVIC 

Martin DESPODOV [8] 6-1, 6-3Apostolos GRAMMATIKOULIS [10] 

Vuk RADJENOVIC [4]  6-4, 6-1Muhammed Salih YAZICI 

 Veljko CVETKOVIC [WC] 6-3, 6-3 Christopher SMITH [12] 

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15] 7-5, 5-7, 1-6 Carl LABITZKE [2] 

3 коло

Tijana SRETENOVIC [1] 6-1, 6-2 Melliz PETKOVA MUSTAFA 

Despoina MASTRODIMA [9] 3-6, 6-0, 6-4 Tsveta RADEVA [7] 

Vesa GJINAJ [3]  6-3, 6-0  Danica NEDELJKOVIC [13] 

Neda MILENKOVIC [11]  6-3, 1-6, 2-6  Iva KUZMANOSKA [5] 

Natalija NIKOLIC [8] 7-5, 3-6, 4-6  Eleni LAZARIDOU [12] 

Anja STANKOVIC [15] 7-6(1), 4-6, 3-6-Simona ANGELOVA [4] 

Stefanija KIROVSKA [6] 6-1, 6-3 Ifigeneia KAFKA 

Iva DANEVA 4-6, 3-6Emilija ZDRAVKOVIC [2] 

2 коло

Maxim CAZAC [1] 6-1, 6-2 Borjan NIKOLOVSKI 

 Leon SADIKU 7-6(7), 3-6, 0-6,  Achilefs Rafail KOUSARIDIS [13] 

Mal AGUSHI [9, WC] 0-6, 1-6 Andrey KUNITSYN ANDREY 

Dimitar TOMOV 5-7, 4-6Marko STOILKOVSKI [5] 

Zoran LUDOSKI [3] 6-1, 6-3 David SHAVREVSKI 

Ioannis BECHLIVANIDIS 6-3, 6-3Tomas ALAM [14] 

Melos NALLBANI [11] 4-6, 6-7(0)  Aleksa MILJKOVIC 

Artem DZHURDZHA  6-7(2), 6-3, 4-6  Ivan GONCHAROV [7] 

Martin DESPODOV [8] 6-3, 6-0Vincent KACER 

Luis Felipe DA SILVA 7-5, 0-6, 0-6 Apostolos GRAMMATIKOULIS [10] 

Noel CAPRAZI [16] 2-6, 3-6 Muhammed Salih YAZICI 

Daniel BELIKOV 3-6, 2-6 Vuk RADJENOVIC [4] 

Drinor SHAMOLLI [6] 2-6, 3-6  Veljko CVETKOVIC [WC] 

Silas Patrik SCHERRER 1-6, 3-6 Christopher SMITH [12] 

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15]6-2, 63 –Spyros TERLEMES –

Alexandru Cristian DUMITRU 6-3, 6-7(5), 2-6- Carl LABITZKE [2] 

2 коло

Tijana SRETENOVIC [1] 6-1, 6-1 Arina YUVCHENKO 

Melliz PETKOVA MUSTAFA 6-3, 6-1Srna KOCHISHKI [16] 

Despoina MASTRODIMA [9]6-3, 6-7(2), 6-1 Masa MITIC 

Tina SLAMKOVA 1-6, 1-6 Tsveta RADEVA [7] 

Vesa GJINAJ [3] 6-0,6-2Kateryna MASHOSHYNA 

Eftychia SALTIDOU 1-6, 4-6  Danica NEDELJKOVIC [13] 

Neda MILENKOVIC [11]  6-2, 6-2 Maria GABRIEL 

Anna NOVRATIDOU 3-6, 4-6 Iva KUZMANOSKA [5] 

Natalija NIKOLIC [8] 6-0, 6-1–Anna KACER 

Jovana KECKAROVA 0-6, 0-6 Eleni LAZARIDOU [12] 

Anja STANKOVIC [15] 6-4, 7-5–Tatiana Elena GITOPOULOU 

Matea DAPCEVSKA 3-6, 1-6 -Simona ANGELOVA [4] 

Stefanija KIROVSKA [6]  6-3, 6-3 Maya ALEXANDROVA 

Ifigeneia KAFKA 3-6, 6-3, 6-2 Forta MORINA [10] 

Vlada PONOMARENKO [14]2-6, 3-6- Iva DANEVA 

Elizaveta CHEREDNYK 0-6, 1-6Emilija ZDRAVKOVIC [2] 

1 коло

Maxim CAZAC [1] – слободен

 Borjan NIKOLOVSKI службена победа Борјан-Bardh AHMETAJ 

Leon SADIKU – слободен

Achilefs Rafail KOUSARIDIS [13] – слободен

Mal AGUSHI [9, WC] – слободен

Petar MARKOVIC  4-6, 0-6 Andrey KUNITSYN ANDREY 

Dimitar TOMOV 6-1, 6-1 Ioannis KRIONAS 

Marko STOILKOVSKI [5] – слободен

Zoran LUDOSKI [3] –слободен

David SHAVREVSKI 0-6, 0-6 Carl DEGENHARDT 

Ioannis BECHLIVANIDIS 6-1, 6-4 Filip BALINT 

Tomas ALAM [14] – слободен

Melos NALLBANI [11] – слободен

Georgios SALTIDIS 5-7, 1-6 Aleksa MILJKOVIC 

Philipp WIDMER 6-3, 1-6, 4-6 Artem DZHURDZHA 

Ivan GONCHAROV [7] – слободен

Martin DESPODOV [8] – слободен

Arbin KORO 0-6, 0-6  Vincent KACER 

Ilin STANKOSKI 4-6, 1-6  Luis Felipe DA SILVA 

Apostolos GRAMMATIKOULIS [10] – слободен

Noel CAPRAZI [16] – слободен

Muhammed Salih YAZICI – слободен

Petar VESELINOV 1-6, 1-6 Daniel BELIKOV 

Vuk RADJENOVIC [4] – слободен

Drinor SHAMOLLI [6] – слободен

Dragan GJELOV 2-6, 1-6 Veljko CVETKOVIC [WC] 

Silas Patrik SCHERRER 7-6(4), 6-2 Filippos SERAFEIM 

Christopher SMITH [12] – слободен

Pablo Marcel TORRES ALMEIDA [15] – слободен

Spyros TERLEMES – слободен

Martin HRISTOVSKI 0-6, 0-6  Alexandru Cristian DUMITRU 

Carl LABITZKE [2] 

1 kolo

Tijana SRETENOVIC [1] слободна

Arina YUVCHENKO 1-6, 6-2, 6-4–Aja BROQI 

Melliz PETKOVA MUSTAFA –слободна

Srna KOCHISHKI [16] – слободна

Despoina MASTRODIMA [9] –слободна

Masa MITIC –слободна

Tina SLAMKOVA –слободна

Tsveta RADEVA [7] –слободна

Vesa GJINAJ [3] – слободна

Aleksandra VASILEVSKA 6-4, 6-0, 6-1 Kateryna MASHOSHYNA 

Eftychia SALTIDOU – слободна

Danica NEDELJKOVIC [13] – слободна

Neda MILENKOVIC [11] – слободна

Maria GABRIEL – слободна

Anna NOVRATIDOU –слободна

Iva KUZMANOSKA [5] – слободна

Natalija NIKOLIC [8] – слободна

Anna KACER – слободна

Jovana KECKAROVA – слободна

Eleni LAZARIDOU [12] – слободна

Anja STANKOVIC [15] – слободна

Tatiana Elena GITOPOULOU – слободна

Viktoriya SANKIYSKA 6-4, 1-6, 3-6Matea DAPCEVSKA 

Simona ANGELOVA [4] – слободна

Stefanija KIROVSKA [6] – слободна

Maya ALEXANDROVA – слободна

Ifigeneia KAFKA – слободна

Forta MORINA [10] – слободна

Vlada PONOMARENKO [14]- слободна

Iva DANEVA - слободна

Ajla ZILKIKJ 0-6, 0-6  Elizaveta CHEREDNYK 

Emilija ZDRAVKOVIC [2] 


Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup