Вести
Јотовски денес поразен во 1/4 финале во Добој  17-05-2018
Најдобро рангираниот тенисер Томислав Јотовски денес играше 1/4 финале на ИТФ Фјучерс турнирот Босна и Херцеговина Ф1, Добој Опен 2018, кој се одржува во Добој, Босна и Херцеговина.

Тој во 1/4 финалето се пласира со победите во 1 коло против Dane PROPOGGIA  со резултат 63, 60, во 2 коло Christian HIRSCHMUELLER (GER)    со резултат 63,63.
 
Денес во 1/4 финале загуби
6 носител на турнирот Ljubomir CELEBIC (MNE) [6] со резултат 6-3, 5-7, 4-6, после 3 часа и 8 минути игра.

На овој турнир покрај Томислав Јотовски настапуваа и Горазд Срвљак, Стефан Мицов и Бесир Дургути.

Бесир Дургути, Стефан Мицов и Горазд Србљак настапуваа на квалификациите, за влез во главен турнир. Од нив во главниот турнир се пласираа Мицов и Србљак. Двајцата беа поразени од 4 носител на турнирот Manuel GUINARD (FRA), и тоа Мицов во 1 коло со резултат 64, 36, 06, а Србљак загуби со резултат 1-6, 1-6

Комплетни резултати кои ги постигнаа македонските тенисери на турнирот:

1/4 финале 18.05.2018
Tomislav JOTOVSKI (MKD) [3] 6-3, 5-7, 4-6  Ljubomir CELEBIC (MNE) [6].

2 коло главен турнир

Gorazd SRBLJAK (MKD)    1-6 1-6 Manuel GUINARD (FRA) [4]      

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [3]  6-3, 6-3  Christian HIRSCHMUELLER (GER)  


1 коло главен турнир

Manuel GUINARD (FRA) [4]     4-6 6-3 6-0     Stefan MICOV (MKD)

Gorazd SRBLJAK (MKD)     1-6 6-4 6-3     Luca PREVOSTO (ITA)

Tomislav JOTOVSKI (MKD) [3]     6-3 6-0     Dane PROPOGGIA (AUS)

 

КВАЛИФИКАЦИИ:

3 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     6-4 6-2     andrea PICCHIONE (ITA)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-2 6-0     Luka MARKOVIC (SRB)

 

2 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     6-2 6-4     Mile MATIC (CRO)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-1 6-3     Bogdan BAJIC (SRB)


1 коло квалификации

Gorazd SRBLJAK (MKD) [5]     7-5 5-2 Retired    Pietro SCHIAVETTI (ITA)

Stefan MICOV (MKD) [10]     6-3 6-3     Iori YOSHIDA (JPN)

Valentin VANTA (ROU)     6-3 6-4     Besir DURGUTI (MKD) [8]

 

 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup