Вести
Лина победник во двојки на ИТФ 25000 Чиасо, Швајцарија  22-04-2017
    
Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа упешно го заврши настапот оваа недела на ИТФ фјучерс турнирот вреден 25,000 УСД, во Чиасо, Швајцарија.

Лина денес во финалниот натправар аедно со нејзината партнерка во двојки  Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) ги победија 4 насителки на турнирот  Katerina KRAMPEROVA (CZE) / Rosalie VAN DER HOEK (NED) [4]  со резултат 7-5 2-6 [10-7]


финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [1]   7-5 2-6 [10-7]     Katerina KRAMPEROVA (CZE) / Rosalie VAN DER HOEK (NED) [4]


.1/2 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Aleksandrina NAYDENOVA (BUL) [1]  6-1, 6-3  Myrtille GEORGES (FRA) / Tess SUGNAUX (SUI)   

 

 
Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup