Вести
Лина денес загуби 1 коло квалификации на Роланд Гарос 2017  23-05-2017


Лина Ѓорческа (со ранг 171 на ВТА кој е нејзин најдобар ранг, но и најдобар ранг во женскиот тенис на Македонија), ја пишува историјата на македонскиот женски професионален тенис со нејзиниот настап на квалификациониот турнир на нејзиниот трет Гренд Слем турнир- Роланд Гарос 2017.

Лина во 1 коло на главниот турнир денес загуби од Холанѓанката Quirine LEMOINE која е 160 на ВТА, со резултат 6-3, 3-6, 3-6

1 коло квалификации 24.05.2017
Лина Ѓорческа 6-3, 3-6, 3-6 Quirine LEMOINE 

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup