Вести
1 ден главен турнир ИТФ СКОПЈЕ ОПЕН 2017  01-05-2017
Од денес на терените на Тенискиот клуб Југ-Скопје започнува главниот турнир на ИТФ јуниорскиот турнир до 18 години Скопје Опен 2017. Денес на распоред се натпреварите од 1 коло поединечна конкуренција и конкуренција на двојки

1 коло главен турнир 01.05.2017

Emiliano MAGGIOLI (ITA) [1]     BYE   

Vanja DOBRNJAC (SRB)     6-0 6-3     Mario GERASIMOSKI (MKD)

Mile MATIC (CRO) [16]     BYE   

Mihail KUSESKI (MKD) [10]     BYE   

Maksim BOGDANOVICH (USA) [8]     BYE   

Viktor JOVIC (SRB) [4]     BYE   

Vito TONEJC (CRO)     6-2 3-6 6-2     Aitor ZERDILAS HERRERA (GRE)

Lorenzo LORUSSO (ITA) [14]     BYE   

Stepan PECAK (CZE) [12]     BYE   

Marco MATTEOLI (ITA)     6-2 6-2     Stefan CHALOVSKI (MKD)

Filip MISOLIC (AUT)     6-3 6-4     Stefan RADOVANOVIC (SRB)

Raphael LOUKAS (GER) [5]     BYE   

Sebastian GIMA (ROU) [6]     BYE   

Tin DIZDAREVIC (CRO)     3-6 6-4 6-2     Simone CACCIAPUOTI (ITA)

Luka Ljuben ANDONOV (MKD)     6-3 6-2     Sava RADOVIC (SRB)

Vangelis FRAGISTAS (GRE) [9]     BYE   

Sabit SUNTIC (SRB) [15]     BYE   

Piotr GALUS (POL)     6-2 2-6 6-1     Andrej KALENIC (SRB)

Fabrizio ANDALORO (ITA) [3]     BYE   

Marko VUJIC (AUT) [7]     BYE   

Martin BREYSACH (FRA)     6-4 7-5     Luka STOJANOVIC (SRB)

Obrad MARKOVSKI (MKD) [11]     BYE   

Amar AVDOVIC (BIH) [13]     BYE   

Riccardo TAVILLA (ITA)     7-6(5) 7-5     Andrej ANDREEVSKI (MKD)

Jan JERMAR (CZE) [2]     BYE   

 

Sydney BERLIN (SWE) [1]     BYE   

Ema HORVAT (SLO)     6-4 6-3     Anastassiya TIMOFEYEVA (KAZ)

Linda CAGNAZZO (ITA) [16]     BYE   

Maria TIMOFEEVA (RUS) [11]     BYE   

Vera TAGASHEVA (UKR)     4-6 6-3 6-2     Nora HRISTOVSKA (MKD)

Ziva FALKNER (SLO) [8]     BYE   

Teodora RISTIC (SRB) [3]     BYE   

Gaia BANDINI (ITA)     6-3 6-2     Mina DASKALOVIC (MKD)

Mariya POLISHCHUK (RUS) [15]     BYE   

Magdalena HEDRZAK (POL) [12]     BYE   

Katarina JELUSIC (CRO)     4-6 6-0 6-1     Denisa Elena GHEORGHE (ROU)

Elena MILOVANOVIC (SRB)     6-4 6-7(4) 6-1     Marie METTRAUX (SUI)

Katarina MARINKOVIKJ (MKD) [6]     BYE   

Natalia NIKOLOPOULOU (GRE) [5]     BYE   

Maja MAKORIC (SLO)     6-3 6-1     Darija KRZOVSKA (MKD)

Linda ALESSI (ITA)     6-0 2-6 6-4     Melody HEFTI (SUI)

Francesca CURMI (MLT) [10]     BYE   

Tamara MALESEVIC (SRB) [14]     BYE   

Maja RADENKOVIC (SWE)     6-3 6-3     Marija ELENOVA (MKD)

Iuliia NIKITINA (RUS)     7-6(4) 6-4     Klara MRCELA (CRO)

Zeynep Naz OZTURK (TUR) [4]     BYE   

Saara ORAV (EST) [7]     BYE   

Perla NIEUWBOER (NED) [9]     BYE   

Aleksandra STROMOVA (RUS) [13]     BYE   

Raluca Maria TUDORACHE (ROU)     6-0 6-1     Katarina ZUZUL (CRO)

Nika ZUPANCIC (SLO) [2]     BYE   

1 коло двојки

 

Fabrizio ANDALORO (ITA) / Emiliano MAGGIOLI (ITA) [1]     BYE   

Luka Ljuben ANDONOV (MKD) / Andrej ANDREEVSKI (MKD)     7-6(5) 7-5     Mihai Razvan MARINESCU (ROU) / Dan Mihai NASTASE (ROU)

Maksim BOGDANOVICH (USA) / Stefan DRAGOVIC (MNE)     4-6 6-3 [10-6]     Piotr GALUS (POL) / Emir SENDOGAN (TUR)

Martin BREYSACH (FRA) / Sebastian GIMA (ROU) [6]     BYE   

Lorenzo LORUSSO (ITA) / Raphael LOUKAS (GER) [3]     BYE   

Alexandros ROUMPIS (GRE) / Riccardo TAVILLA (ITA)     4-6 6-2 [10-6]     Patrik STEPANIC (CRO) / Vito TONEJC (CRO)

Mario GERASIMOSKI (MKD) / Sabit SUNTIC (SRB)     7-6(6) 6-4     Prohor CAMUROVSKI (MKD) / Stefan CHALOVSKI (MKD)

Mile MATIC (CRO) / Filip MISOLIC (AUT) [8]     BYE   

Andrija PAVLOVIC (SRB) / Marko VUJIC (AUT) [5]     BYE   

Sava RADOVIC (SRB) / Mario STINO (AUT)     6-4 6-2     Stefan LATINOVIC (SRB) / Hristo PLASESKI (MKD)

Simone CACCIAPUOTI (ITA) / Marco MATTEOLI (ITA)     4-6 7-5 [10-3]     Amar AVDOVIC (BIH) / Azur MUJEZINOVIC (BIH)

Mihail KUSESKI (MKD) / Obrad MARKOVSKI (MKD) [4]     BYE   

Vangelis FRAGISTAS (GRE) / Aitor ZERDILAS HERRERA (GRE) [7]     BYE   

Tin DIZDAREVIC (CRO) / Tin KRSTULOVIC (SLO)     6-4 2-6 [10-7]     Gjorgji JANKULOVSKI (MKD) / Vedran RADONJANIN (MKD)

Vanja DOBRNJAC (SRB) / Milan RADOJKOVIC (SRB)     6-3 6-4     Marko GALIC (CRO) / Luka STOJANOVIC (SRB)

Jan JERMAR (CZE) / Stepan PECAK (CZE) [2]     BYE   

 

Zeynep Naz OZTURK (TUR) / Teodora RISTIC (SRB) [1]     BYE   

Jana TANEVSKA (MKD) / Viktorija VESELINOVA (MKD)     3-6 6-1 [10-7]     Sara ZALUKAR (CRO) / Katarina ZUZUL (CRO)

Maja MAKORIC (SLO) / Aleksandra STROMOVA (RUS)     6-4 6-4     Ema HORVAT (SLO) / Anja TRBEZNIK (SLO)

Sydney BERLIN (SWE) / Denisa Elena GHEORGHE (ROU) [7]     BYE   

Magdalena HEDRZAK (POL) / Natalia NIKOLOPOULOU (GRE) [3]     BYE   

Saara ORAV (EST) / Lana STEFANOVIC (SLO)     6-1 6-0     Armina IZIC (BIH) / Katarina JELUSIC (CRO)

Perla NIEUWBOER (NED) / Timea VISONTAI (HUN) [6]     BYE   

Tamara MALESEVIC (SRB) / Elena MILOVANOVIC (SRB) [8]     BYE   

Linda ALESSI (ITA) / Gaia BANDINI (ITA)     6-2 4-6 [10-5]     Urska VELEC (SLO) / Teona VELKOSKA (MKD)

Iuliia NIKITINA (RUS) / Maria TIMOFEEVA (RUS) [4]     BYE   

Nora HRISTOVSKA (MKD) / Katarina MARINKOVIKJ (MKD) [5]     BYE   

Vera TAGASHEVA (UKR) / Raluca Maria TUDORACHE (ROU)     3-6 6-4 [10-8]     Marie METTRAUX (SUI) / Anastassiya TIMOFEYEVA (KAZ)

Ziva FALKNER (SLO) / Nika ZUPANCIC (SLO) [2]     BYE   



КВАЛИФИКАЦИИ

 

3 коло квалификации

Andrej KALENIC (SRB)     6-4 6-2     Vedran RADONJANIN (MKD)

Emir SENDOGAN (TUR) [2]     6-2 6-0     Mario GESHTAKOVSKI (MKD)

Stefan SUVAJAC (SRB) [3]     6-0 6-4     Philip SODERLUND (SWE)

Prohor CAMUROVSKI (MKD)     6-4 6-1     Simone CACCIAPUOTI (ITA)

Dan Mihai NASTASE (ROU)     6-3 6-3     Milan RADOJKOVIC (SRB)

Fred Olivier SCHOMMER (GER)     7-6(5) 6-3     Andrej ANDREEVSKI (MKD) [6]

 

 

Urska VELEC (SLO) [11]     6-3 2-6 6-4     Maja RADENKOVIC (SWE) [1]

Emilija KOJCIC (SRB) [10]     7-5 6-3     Katarina JELUSIC (CRO) [2]

Daria KRASNOVA (RUS) [8]     6-1 6-1     Renata CIPETIC (CRO)

Isidora ZIVKOVIC (SRB) [4]     6-0 6-0     Armina IZIC (BIH)

Sara ZALUKAR (CRO) [9]     6-7(5) 6-2 6-4     Andrea ZECEVIC (CRO)

Jana TANEVSKA (MKD) [6]     6-4 6-2     Clara TARDIVEL (FRA)

 

 

2 коло квалификации

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-3 6-3     Connor JOHNSON (AUS) [1]

Andrej KALENIC (SRB)     6-0 6-1     Fidan AGUSHI (MKD)

Emir SENDOGAN (TUR) [2]     6-1 7-5     Strahinja PJERANOVIC (SRB)

Mario GESHTAKOVSKI (MKD)     6-2 7-5     Filip AMBROZY (POL)

Stefan SUVAJAC (SRB) [3]     6-1 3-6 6-4     Patrik STEPANIC (CRO)

Philip SODERLUND (SWE)     6-2 7-6(5)     Faris HADZISADIKOVIC (BIH)

Prohor CAMUROVSKI (MKD)     6-2 6-2     Adam ARBET (SVK) [4]

Simone CACCIAPUOTI (ITA)     6-2 6-1     Miha VELICKI (SLO) [8]

Milan RADOJKOVIC (SRB)     6-1 4-6 6-4     Tin KRSTULOVIC (SLO) [5]

Dan Mihai NASTASE (ROU)     6-2 2-6 7-6(2)     Nemanja SUBANOVIC (SRB) [7]

Andrej ANDREEVSKI (MKD) [6]     6-1 6-3     Axel NORDSTROM (SWE)

Fred Olivier SCHOMMER (GER)     6-1 6-4     Relja ESKIC (SRB) [9]

 

Maja RADENKOVIC (SWE) [1]     6-2 6-0     Martina GESHTAKOVSKA (MKD)

Urska VELEC (SLO) [11]     6-0 6-2     Andjela PETROVIC (SUI)

Katarina JELUSIC (CRO) [2]     7-6(4) 6-3     Vittoria PASTORINO (ITA)

Emilija KOJCIC (SRB) [10]     6-1 6-3     Irma IDRIZOVIC (BIH)

Renata CIPETIC (CRO)     6-0 5-7 7-5     Tuana TINAZTEPE (TUR) [3]

Daria KRASNOVA (RUS) [8]     6-1 6-2     Daniela KOLEVA (MKD)

Isidora ZIVKOVIC (SRB) [4]     6-1 6-0     Julie SAPPL (SUI)

Armina IZIC (BIH)     6-3 6-1     Vladislava SHUMILOVA (RUS) [12]

Andrea ZECEVIC (CRO)     6-4 6-4     Mija LJUBIC (SRB) [5]

Sara ZALUKAR (CRO) [9]     6-0 6-2     Taylor-Maree DONCEVSKI (AUS)

Jana TANEVSKA (MKD) [6]     6-2 6-1     Luna URSO (ITA)

Clara TARDIVEL (FRA)     7-5 1-1 Retired    Polina AKIMOVA (RUS) [7]

 

 

1 коло квалификации

Connor JOHNSON (AUS) [1]     BYE   

Vedran RADONJANIN (MKD)     6-2 2-6 6-2     Nermin HOXHIQ (MNE)

Andrej KALENIC (SRB)     BYE   

Fidan AGUSHI (MKD)     BYE   

Emir SENDOGAN (TUR) [2]     BYE   

Strahinja PJERANOVIC (SRB)     6-0 6-3     Lucas NEAGU (ROU)

Mario GESHTAKOVSKI (MKD)     BYE   

Filip AMBROZY (POL)     BYE   

Stefan SUVAJAC (SRB) [3]     BYE   

Patrik STEPANIC (CRO)     6-1 6-1     Ensar PEPIC (MKD)

Faris HADZISADIKOVIC (BIH)     BYE   

Philip SODERLUND (SWE)     BYE   

Adam ARBET (SVK) [4]     BYE   

Prohor CAMUROVSKI (MKD)     6-4 Retired    Luka JANKOVIC (SRB)

Simone CACCIAPUOTI (ITA)     6-1 6-1     Plamen PENEV (BUL)

Miha VELICKI (SLO) [8]     BYE   

Tin KRSTULOVIC (SLO) [5]     BYE   

Milan RADOJKOVIC (SRB)     7-6(0) 6-0     Azur MUJEZINOVIC (BIH)

Dan Mihai NASTASE (ROU)     3-6 6-3 6-1     Marko ZALUKAR (CRO)

Nemanja SUBANOVIC (SRB) [7]     BYE   

Andrej ANDREEVSKI (MKD) [6]     BYE   

Axel NORDSTROM (SWE)     6-2 7-5     Fedor KOROLEV (RUS)

Fred Olivier SCHOMMER (GER)     4-6 6-0 6-3     Filip ANDONOVSKI (MKD)

Relja ESKIC (SRB) [9]     BYE  

 

Maja RADENKOVIC (SWE) [1]     BYE   

Martina GESHTAKOVSKA (MKD)     6-1 6-1     Melody TODOROVA (BUL)

Andjela PETROVIC (SUI)     BYE   

Urska VELEC (SLO) [11]     BYE   

Katarina JELUSIC (CRO) [2]     BYE   

Vittoria PASTORINO (ITA)     7-5 6-0     Nadja OSTOJIC (SRB)

Irma IDRIZOVIC (BIH)     BYE   

Emilija KOJCIC (SRB) [10]     BYE   

Tuana TINAZTEPE (TUR) [3]     BYE   

Renata CIPETIC (CRO)     6-0 6-1     Meri ZAFIROVA (AUS)

Daniela KOLEVA (MKD)     BYE   

Daria KRASNOVA (RUS) [8]     BYE   

Isidora ZIVKOVIC (SRB) [4]     BYE   

Julie SAPPL (SUI)     6-1 6-2     Teodora MICEVA (MKD)

Armina IZIC (BIH)     BYE   

Vladislava SHUMILOVA (RUS) [12]     BYE   

Mija LJUBIC (SRB) [5]     BYE   

Andrea ZECEVIC (CRO)     6-0 6-2     Eva KALAN (SLO)

Taylor-Maree DONCEVSKI (AUS)     BYE   

Sara ZALUKAR (CRO) [9]     BYE   

Jana TANEVSKA (MKD) [6]     BYE   

Luna URSO (ITA)     6-1 6-0     Lana STEFANOVIC (SLO)

Clara TARDIVEL (FRA)     6-4 6-0     Anastasia PETROVA (HUN)

Polina AKIMOVA (RUS) [7]     BYE   

Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup