Вести
Лина продолжува во 1/2 финале двојки на 25000 Валенсија, Шпанија  20-11-2016

 


Најдобро рангираната тенисерка на Македонија Лина Ѓорческа (205 на ВТА), успешно го заврши настапот во конкуренција на двојки на ИТФ женскиот фјучерс турнир вреден 25000 УСД во Валенсија, Шпанија.
 
Во конкуренција на двојки Лина заедно со Galina VOSKOBOEVA (KAZ) се победнички на турнирот, а во финалето ги победи ја Alicia HERRERO LINANA (ESP) / Ksenija SHARIFOVA (RUS) со резултат 6-0, 6-0
финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ) [1]     6-0 6-0     Alicia HERRERO LINANA (ESP) / Ksenija SHARIFOVA (RUS)

1/2 финале двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ) 6-2 6-3 Amanda CARRERAS (GBR) / Andrea GAMIZ (VEN)  
1/4 финале  Двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ)  6-2, 6-1 Cristina BUCSA (ESP) / Claudia HOSTE FERRER (ESP)
1 коло двојки
Lina GJORCHESKA (MKD) / Galina VOSKOBOEVA (KAZ) [1]     6-4 6-3     Olga SAEZ LARRA (ESP) / Melanie STOKKE (NOR)


Лина беше поставена за 3 носителка во сингл и стигна до 2 коло каде загуби од од Jasmine PAOLINI, со резултат 6-4, 3-6, 1-6. Во 1 коло од главниот турнир Лина ја победи Basak ERAYDIN
 со резултат 6-2, 7-5

Комплетни резултати сингл овој турнир:

2 коло главен турнир 24.11.2016 година
Lina GJORCHESKA [3] Jasmine PAOLINI  6-4, 3-6, 1-6
1 коло главен турнир
Lina GJORCHESKA [3]  6-2, 7-5 Basak ERAYDIN


Назад
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup