Календар 2021

КАЛЕНДАР НА НАТПРЕВАРУВАЊА 2021 ГОДИНА

Дата

ТУРНИР

КАТЕГОРИЈА

КЛУБ ОРГАНИЗАТОР

ТЕРЕНИ / ТОПКИ

РОК НА ПРИЈАВА/

РОК НА ОДЈАВА

ФОРМАТ



2 недела



23-25 Јануари



Зимско Отворено Првенство на Македонија



П, 14 години Јуниори и Јуниорки

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја

2 терени/Баболат

13.01.2021



главен турнир 32



4 недела



30 Јануари

02 Февруари



Зимско Отворено Првенство на Македонија

П, 18 години Јуниори и Јуниорки

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја

2 терени/Баболат

27.01.2021



главен турнир 32



5 недела



06-07

Февруари

Зелен Тенис

П, 11 години Момчиња

ТК Мондано-Скопје

071 397 338

Црвена Земја

1 терени/Зел.топки

03.02.2021

главен турнир 32



6 недела



13-14

Февруари

ЗеленТенис

П, 11 години Девојчиња

ТК Мондано-Скопје

071 397 338

Црвена Земја

1 терени/Зел.топки

10.02.2021

неограничено



7 недела



20-22

Февруари



Зимско Отворено Првенство на Македонија



П, 16 години Јуниори и Јуниорки

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја 2 терени/Баболат

17.02.2021

главен турнир 32



8 недела



27-28

Февруари

Црвен и Портокалов Тенис Турнир

П, 10 години Момчиња

ТК Академија-Аеродром

076 467 979

Тврда подлога

1 терен/Црв.Порт.

24.02.2021

неограничено



27февруари
02 Март



Зимско Отворено Првенство на Македонија



П, Мажи и Жени

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја 2 терени / Баболат

24.02.2021

главен турнир 32



9 недела



06-07

Март

Црвен и Портокалов Тенис Турнир

П, 10 години Девојчиња портокалов тенис и црвен тенис

ТК Академија-Аеродром

076 467 979

Тврда подлога

1 терен/Црв.Порт.

03.03.2021

неограничено



10 недела



06-07

Март



Зимско Отворено Првенство на Македонија



П, 12 години јуниори и јуниорки

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја

2 терени/Баболат

03.03.2021

главен турнир 32



11 недела



13-15

Март

Зимско Отворено Првенство на Македонија
Изјава клуб
изјава ковид

П, Ветерани Мажи 30+ и 50+

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја

2 терени/Баболат

10/03/2021

главен турнир 32



13 Недела



03 Април

05 Април

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

30.03.2021

Главен Турнир 32



03 Април

05 Април

Отворено Првенство

Изјава протоколи
Изјава 2021
ПОМЕСТЕН

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл цоурт

29.03.2021

Главен Турнир 32



03 Април

05 Април

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Фан Тенис Скопје

075 408 580

Тврда Подлога 2 терени

ИТФ зелени Топки

30.03.2021

Неограничено



14 Недела



10 Април

12 Април

Отворено Првенство

П, 16 ГодиниЈуниори и Јуниорки

ТК Тенниспарк-Скопје

071 362 992

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц.

07.04.2021

Главен Турнир 32



10 Април

11 Април

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња, црвен тенис
портокалов момчиња
портокалов девојчиња

ТК Тумба-Куманово

070 381 496

Тврда Подлога 4 Терени

ИТФ Црв. и Порток.топки

08.04.2021

Неограничено



10 Април

12 Април

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Мондано-Скопје

070 250 685

Црвена Земја 3 Терени

Баболат Голд Цхампионснип

07.04.2021

Главен Турнир 32



10 Април

12 Април

Отворено Првенство


Поместен

П, Ветерани 50- и 50+ години

ТК ЈУГ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл цоурт

07,04,2021 Главен турнир 32

15 Недела



17 Април

19 Април

Отворено Првенство

П, 18 Години Јуниори и Јуниорки
распоред за играње:
Сабота, 17.04.2021
Недела, 18.04.2021

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Црвена Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл цоурт

14.04.2021

Главен Турнир 32



17 Април

19 Април

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

ИТФ Зелени Топки

15.04.2021

Неограничено



16 Недела



24 Април

26 Април

Отворено Првенство

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Тенниспарк-Скопје

071 362 992

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц.

20.04.2021

Главен Турнир 32



24 Април

26 Април

Отворено Првенство
22 -ри Меморијал Дејан Доновски

 

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки
распоред за играње:
Сабота, 24.04.2021
Недела, 25.04.2021

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Баболат Голд Цхамп.

21.04.2021

Главен Турнир 32



24 Април

25 Април

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња
црвен тенис
портокалов тенис: момчиња и девојчиња
распоред за играње: Сабота, 24.04.2021

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

ИТФ Црв.и Порт.Топки

22.04.2021

Неограничено



18 недела



03 Мај

09 Мај

ИТФ ВТТЈУНИОРС Кат. 4

СКОПЈЕ ОПЕН 2020

П,ДВ. 18 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

Земја 7 терени/НО

ИТФ

главен турнир 48

Квалификации 48



08 Мај

10 Мај

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК ИТЦМ-Скопје

070 338 289

Вештачка Трева 2 Терени

Баболат Голд Цхамп.

05.05.2021

Главен Турнир 32



08 Мај

10 Мај

Отворено Првенство

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Црна Река –Кавадарци

075 660 655

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц..

04.05.2021

Главен Турнир 32



19 недела



10 Мај

15 Мај

ИТФ ВТТ ЈУНИОРС Кат. 5

ТЕННИСПАРК ОПЕН 2020

П,ДВ. 18 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Тенниспарк-Скопје

Земја 4-6 терени/НО

ИТФ

главен турнир 32

Квалификации 32



15 Мај

17 Мај

Државно Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Баболат Голд Цхамп.

12.05.2021

Главен Турнир 32



15 Мај

16 Мај

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Мондано-Скопје

070 250 685

Црвена Земја 3 Терени

ИТФ Црв. и Порток.топки

14.05.2021

Неограничено



20 недела



22 Мај

24 Мај

Државно Првенство

П, 16 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Тенниспарк-Скопје

071 362 992

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Ц.

19.05.2021

Главен Турнир 32



22 Мај

24 Мај

Отворено Првенство

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц..

18.05.2021

Главен Турнир 32



22 Мај

23 Мај

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК ИТЦМ-Скопје

070 338 289

Вештачка Трева 2 Терени

ИТФ Зелени Топки

20.05.2021

Неограничено



21 недела



24 Мај

30 Мај

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР Кат. 3

ЈУГ ОПЕН 2019

П,ДВ. 14 години, Јуниори и Јуниорки

ТК ЈУГ-Скопје

Земја 6 Терени/НО

ТЕ

главен турнир 48

Квалификации 48



29 Мај

31 Мај

Државно Првенство

П, 18 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам

26.05.2021

Главен Турнир 32



22 недела



31 Мај

05 Јуни

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР Кат. 3

БИТОЛА ОПЕН 2019

П,ДВ. 14 години, Јуниори и Јуниорки

ТК БИТОЛА-Битола

Земја 6 терени/НО

ТЕ

Главен турнир 48

Квалификации 48



30 Мај

06 Јуни

ВТТ ИТФ Про М15 Скопје 1

П,ДВ Мажи

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 6 Терени

ИТФ

Квалификации 64

Гл. Тур. 32/Двојки 16



05 Јуни

07 Јуни

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Црна Река-Кавадарци

075 660 655

Земја 3 Терени

. Баболат Голд Цхамп

02.06.2021

Главен Турнир 32



23 недела



07 Јуни

13 Јуни

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР Кат. 3

ТЕННИСПАРК ОПЕН 2019

П,ДВ. 16 години, Јуниори и Јуниорки

ТК ТеннисПарк-Скопје

Земја 6 терени/НО

ТЕ

Главен турнир 48

Квалификации 48



06 Јуни

13 Јуни

ВТТ ИТФ Про М15 Скопје 2

П,ДВ Мажи

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 6 Терени

ИТФ

Квалификации 64

Гл. Тур. 32/Двојки 16



12 Јуни

13 Јуни

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 3 Терени

ИТФ Црв. и Порт. топки

10.06.2021

Неограничено



24 недела



14 Јуни

20 Јуни

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР Кат. 3

ЦРНА РЕКА ОПЕН 2020

П,ДВ. 16 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Црна Река-Кавадарци

Земја 6 терени/НО

ТЕ

Главен турнир 48

Квалификации 48



19 Јуни

21 Јуни

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

. Баболат Голд Цхамп

16.06.2021

Главен Турнир 32



19 Јуни

21 Јуни

Отворено Првенство

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Тумба-Куманово

070 381 496

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Теам Алл цоурт

15.06.2021

Главен Турнир 32



19 Јуни

20 Јуни

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Мондано-Скопје

070 250 685

Црвена Земја 3 Терени

ИТФ Зелени Топки

17.06.2021

Неограничено



25 недела



21 Јуни

26 Јуни

ДЕВИС КУП 4та Европска Зона

П,ДВ Мажи

ТК ЈУГ-Скопје

Земја 4-6 терени/НО

ИТФ

9 Држави



27 Јуни

29 Јуни

Отворено Првенство

П, 16 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт

23.06.2021

Главен Турнир 32



26 недела



03 Јули

05 Јули

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Црна Река-Кавадарци

075 660 655

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам

30.06.2021

Главен Турнир 32



27 недела



10 Јули

12 Јули

Отворено Првенство

Меморијал Чичко Перо Савиќ

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Битола-Битола

078 228 665

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам

06.07.2021

Главен Турнир 32



10 Јули

12 Јули

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

. Баболат Голд Цхамп

07.07.2021

Главен Турнир 32



28 недела



14 Јули

18 Јули

Државно Првенство

П, Дв. Мажи и Жени

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам

12.07.2021

Главен Турнир 32



29 недела



19 Јули

25 Јули

ЕВРОПСКИ ЈУНИОРСКИ ИНДИВИДУАНИ ПРВЕНСТВА

П,ДВ. 14, 16, 18 Години

Јуниори и Јуниорки

Плзен-Чешка, Москва Русија

Клостерс-Швајцарија

ТЕ и ИТФ

ТЕ и ИТФ

ТЕ и ИТФ



24 Јули

26 Јули

Отворено Првенство

П, 18 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам

21.07.2021

Главен Турнир 32



30 недела



31 Јули

02 Август

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Охрид-Охрид

070 336 355

Земја 2 Терени

Баболат Голд Цхамп

28.07.2021

Главен Турнир 32



31 недела



02 Август

08 Август

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР

NEOТЕЛ ОПЕН 2020 Кат. 3

П,ДВ. 16 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

Земја 6 терени/НО

ТЕ

Главен турнир 48

Квалификации 48



32 недела



09 Август

15 Август

ИТФ ВТТ ЈУНИОРС

ЈУГ ОПЕН 2020 Кат. 5

П,ДВ. 18 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

Земја 6 терени/НО

ИТФ

Главен турнир 48

Квалификации 48



14 Август

16 Август

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Битола-Битола

078 228 665

Земја 3 Терени

Баболат Голд Цхамп.

11.08.2021

Главен Турнир 32



14 Август

15 Август

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Охрид-Охрид

070 336 355

Земја 2 Терени

ИТФ Црв. и Порт.Топки

12.08.2021

Неограничено



33 недела



16 Август

22 Август

ИТФ ВТТ ЈУНИОРС

НЕОКОМ ОПЕН 2020 Кат. 4

П,ДВ. 18 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

Земја 6 терени/НО

ИТФ

главен турнир 48

Квалификации 48



18 Август

22 Август

ИТФ СЕНИОРС

ЦРНА РЕКА ОПЕН 2020 Кат.3

П,ДВ. Ветерани,Мажи и

Жени

ТК Црна Река-Кавадарци

Земја 5 терени/НО

ИТФ

ИТФ



21 Август

23 Август

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Тенниспарк-Скопје

071 362 992

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Ц.

18.08.2021

Главен Турнир 32



34 недела



29 Август

31 Август

Отворено Првенство

П, 16 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт

26.08.2021

Главен Турнир 32



25 Август

29 Август

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Борец-Велес

078 433 884

Тврда Подлога 2 Терени

ИТФ Црв. и Порт.Топки

23.08.2021

Неограничено



28 Август

30 Август

Отворено Првенство

П, Ветерани 30+, 50+,Мажи

ТК Охрид-Охрид

070 336 355

Земја 2 Терени

Топки Баболат Теам

17.08.2021

Главен Турнир 32



35 недела



04 Септември

06 Септември

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Битола-Битола

078 228 665

Земја 3 Терени

ИТФ Зелени Топки.

01.09.2021

Неограничено



04 Септември

06 Септември

Отворено Првенство

П, 18 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт

01.09.2021

Главен Турнир 32



30 Август

05 Септември

ВТТ ИТФ Про Ж15 Скопје

П,ДВ Жени

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 6 Терени

ИТФ

Квалификации 64

Гл. Тур. 32/Двојки 16



36 недела



11 Септември

13 Септември

Државно Првенство

П, 12 години јуниори и јуниорки

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

08.09.2021

главен турнир 32



11 Септември

13 Септември

Државно Првенство

П, ДВ, Ветерани 30+, 50 + Мажи

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц..

07.09.2021

главен турнир 32



11 Септември

12 Септември

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК ИТЦМ-Скопје

070 338 289

Вештачка Трева 2 Терени

ИТФ Црв.и Порт. Топки

09.09.2021

Неограничено



11 Септември

13 Септември

Отворено Првенство

П, 16 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Борец-Велес

078 433 884

Тврда Подлога 2+1 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт

08.09.2021

главен турнир 32



37 недела



15 Септември

19 Септември

ИТФ СЕНИОРС

ЈУГ СЕНИОР КУП 2020 Кат. 4

П,ДВ. Ветерани,Мажи и

Жени

ТК Југ-Скопје

Земја 5 терени/НО

ИТФ

ИТФ



18 Септември

20 Септември

Екипно Првенство

П,Дв. 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Топки Баболат Голд Цхамп.

15.09.2021

главен турнир 16



38 недела



20 Септември

25 Септември

ТЕННИС ЕУРОПЕ ЈУНИОР Кат. 3

Скопје ОПЕН 2021

П,ДВ. 14 години, Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

Земја 6 Терени/НО

ТЕ

главен турнир 48

Квалификации 48



24 Септември

26 Септември

Лига во Тенис Мажи Прв Циклус

П, Дв. Мажи

Дополнително Ќе се објави

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт.

20.09.2021

ТФСМ



25 Септември

26 Септември

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Тумба-Куманово

070 381 496

Тврда Подлога 4 Терени

ИТФ Зелени Топки

23.09.2021

Неограничено



39 недела



02 Октомври

04 Октомври

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Тумба-Куманово

070 381 496

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

29.09.2021

Главен Турнир 32



01 Октомври

04 Октомври

Мастерс Турнир

П, 18 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт.

30.09.2021

8 најдобро пласирани



02 Октомври

04 Октомври

Лига во Тенис

П, Дв, Ветерани ,Мажи

ТК Црна Река-Кавадарци

075 660 655

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт.

28.09.2021

ТФСМ



03 Октомври

04 Октомври

Детски ЦРВЕН и ПОРТОКАЛОВ Тенис

П, 10 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Фан Тенис Скопје

075 408 580

Тврда Подлога 2 терени

ИТФ зелени Топки

30.09.2021

Неограничено



40 недела



09 Октомври

11 Октомври

Отворено Првенство

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Тумба-Куманово

070 381 496

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

06.10.2021

Главен Турнир 32



09 Октомври



Лига во Тенис Мажи Втор Циклус

П, Дв. Мажи

Дополнително Ќе се објави

Земја 2 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт.

20.09.2021

ТФСМ



09 Октомври

10 Октомври

Детски ЗЕЛЕН Тенис

П, 11 Години Момчиња и Девојчиња

ТК Борец-Велес

078 433 884

Тврда Подлога 2 Терени

ИТФ Зелени Топки

07.10.2021

Неограничено



41 недела



16 Октомври

18 Октомври

Екипно Првенство

П,Дв. 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Академија Аеродром-Скопје

076 467 979

Тврда Подлога 4 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

13.10.2021

главен турнир 16



16 Октомври

18 Октомври

Мастерс Турнир

П, 16 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Тенниспарк-Скопје

071 362 992

Земја 4 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц.

14.10.2021

8 најдобро пласирани



16 Октомври

18 Октомври

Мастерс Турнир

П, Ветерани 30+, 50+ ,Мажи

ТК Неготино-Неготино

071 365 150

Земја 3 Терени

Топки Баболат Теам Алл Ц..

13.10.2021

8 најдобро пласирани



42 недела



23 Октомври

25 Октомври

Отворено Првенство

П, 12 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Фан Тенис Скопје

075 408 580

Тврда Подлога 2 Терени

Баболат Голд Цхампионсхип

20.10.2021

Главен Турнир 32



23 Октомври

25 Октомври

Мастерс Турнир

П, 14 Години Јуниори и Јуниорки

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Топки Баболат Голд Цхамп.

21.10.2021

8 најдобро пласирани



43 недела



27 Октомври

29 Октомври

Мастерс Турнир

П, Мажи и Жени

ТК Југ-Скопје

075 430 405

Земја 4 Терени

Баболат Теам Алл Цоурт.

21.10.2021

8 најдобро пласирани





 

Баркод
Спонзори
ITF
Tennis Europe
ATP
WTA
Davis Cup
FedCup